YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜRSAB'dan komisyon açıklaması
TÜRSAB'dan komisyon açıklaması
09 Haziran 2015 19:39
TÜRSAB, seyahat acentelerinin turistlerden yüzde 40-60 komisyon aldıkları iddialarını reddederek haberlerin gerçeği yansıtmadığı kaydetti.

TÜRSAB'dan yapılan yazılı açıklamada, seyahat acentelerinin Türkiye'ye turist getirmek için ağır yükümlülükler üstlendiği, ülke ekonomisine katma değer sağlayarak birçok farklı alanda istihdam sunduğu belirtildi. 

Mücevher sektörünün gelişmesinde seyahat acentelerinin önemli payı bulunduğu görüşüne yer verilen açıklamada, "Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Ayhan Güner'in açıklamalarını, topyekun bir camiayı hedef alan talihsiz açıklamalar olarak telakki ediyoruz. Türkiye'nin en önemli ekonomik aktivitelerinden biri olan turizm sektörü, sadece mücevher sektörüne değil, aynı zamanda tarımdan sanayiye birçok farklı alana istihdam ve katma değer desteği sunan bir sektördür" denildi. 

Açıklamada, seyahat acentelerinin turistlerden yüzde 40-60 komisyon aldıklarına yönelik iddianın gerçeği yansıtmadığı kaydedilerek, şu ifadeler kullanıldı: 

"2014 yılı sonunda 34 milyar 305 milyon dolara ulaşan turizm geliri, ihracat gelirinin yüzde 21,8'ini karşılarken dış ticaret açığının yüzde 40,6'sını kapatmıştır. Oysaki Sayın Güner'in belirttiği üzere Türkiye'nin elmas borsasının oluşturduğu büyüklük bu yıl sonunda 100 milyon dolara ulaşacaktır. Dolayısıyla hangi sektörün Türk ekonomisine ne kadarlık bir katkı sağladığı rakamlarla açık biçimde ortadadır.

İddiaya konu yüzde 40 ila 60 arasında komisyon ise akla uygun değildir. Kuyumcunun kendi yaptığı tur operatörlüğü faaliyetini bilemeyiz ancak seyahat acentelerine uygulanan böyle bir oran bulunmamaktadır. İddia edilen komisyon oranları fahiştir, uygulamada karşılığı yoktur. Eğer böyle olsa idi acenteyle çalışan mağazalar ile kuyumculuk sektöründeki diğer mağazalar arasında yüzde 60'a varan oranlarda fiyat farkı olması gerekirdi ki böyle bir fiyat farkından bahsetmek mümkün değildir."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler