YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi uçuracak projeye o ülke talip oldu
Tahran yönetiminin TANAP`la ilgilendiğini dile getiren SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, "Hisse satışı yapabiliriz. İran`ın bu projeden başka alternatifi yok" dedi.
Türkiye'yi uçuracak projeye o ülke talip oldu
08 Nisan 2015 / 10:08 Güncelleme: 08 Nisan 2015 / 10:13

İran ile Batı arasında varılan nükleer anlaşma sonucunda Tahran yönetiminin ekonomide yeni açılımlar yapması bekleniyor. Sabah Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre, özellikle enerji transferi yatırımlarında ülkenin etkin rol alması gündemde. Sahip olduğu doğalgaz ve petrolü Batı'ya ulaştırmakta zorlanan İran'ın hedefinde ise Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) var. İran, Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak olan TANAP'la ilgilenmeye başladı. Projenin ana hissedarı Azerbaycan enerji devi SOCAR'ın Başkanı Rövnag Abdullayev, İran'ın TANAP'ı yakın takibe aldığını söyledi.

Hisse satışı olabilir

Azeri basınına konuşan Abdullayev, TANAP'tan İran'ın hisse almak istediğini belirtirken, "Proje, çok daha farklı bir hale gelecek. Eğer uygun bir teklif gelirse hisse satmayı düşünüyoruz" dedi. Ambargolar nedeniyle İran'ın bu projeye daha çok ihtiyaç duyacağını vurgulayan Abdullayev, "Tahran, daha fazla doğalgaz üretecek.

Avrupa'ya taşımak için de TANAP dışında bir alternatifi yok" diye konuştu. TANAP'ın yüzde 58'i Azeri şirket SOCAR'ın elinde. BOTAŞ'ın yüzde 30'luk hisse sahibi olduğu projenin geri kalan yüzde 12'si ise enerji devi BP'ye ait. Azeri Şah Deniz sahasındaki gazı Avrupa'ya taşıyacak 10 milyar dolarlık TANAP'ın temeli, geçtiğimiz ay Kars'ta düzenlenen törenle atılmıştı.

Uzunluğu bin 850 kilometre

Temel atma törenine geçiş güzergâhında bulunan Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanları katılmıştı. Milli gelire 37 milyar dolarlık katkı sağlaması beklenen projenin ilk etabında Haziran 2018'de 16 milyar metreküp gaz akışı sağlanacak. Bin 850 kilometrelik projeden Türkiye ise 6 milyar metreküp gaz alacak.

İran, Asya Altyapı Yatırım Bankası'na üye oldu

Çin Maliye Bakanlığı, İran'ın kurulma çalışmaları devam eden Asya Altyapı Yatırım Bankası'na 'kurucu üye' olarak kabul edildiğini bildirdi. Bakanlığın internet sitesindeki açıklamaya göre, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin kurucu üyelik talepleri diğer üyeler tarafından onaylandı. Çin'in 50 milyar dolarlık sermaye koyduğu bankaya bugüne kadar aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50'den fazla ülke başvurdu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler