YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi uçuracak haber!
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal'ın sözleri çıkarsa Türkiye uçtu demektir...
Türkiye'yi uçuracak haber!
13 Ağustos 2009 / 15:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Türkiye'nin, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023'te artık petrol ithal eden bir ülke olmaktan çıkacağını söyledi.


Bir dizi incelemede bulunmak için Adıyaman'a gelen TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Şambayat petrol kuyusunda incelemelerde bulundu. Zaman zaman gelip üretim tesislerini gezdiğini belirten Uysal, Türkiye'deki bütün sahaları bildiğini ifade etti. Adıyaman'a sürekli geldiğini anlatan Uysal, 1980'de 15 bin varil petrol çıkarttıklarını belirterek, Adıyaman'da petrolün bulunmasıyla TPAO'nun tarihi rekoru kırdıklarını kaydetti.


Adıyaman'da 2008 yılında 7 bin, bu yıl ise 10 bin varil petrol çıkarttıklarını söyleyen Uysal, bu yüzden Adıyaman'ın, kendisinin yanında ayrı bir yerinin olduğunu ifade etti. TPAO'nun son yıllarda çok büyük projelere imza attığını vurgulayan Uysal, Türkiye'nin en kârlı kuruluşunun TPAO olduğunu hatırlattı. Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü söyleyen Uysal, artan üretimleri ile birlikte kârın da arttığını dile getirdi. Karadeniz'de çok ciddi yatırımları olduğuna dikkat çeken Uysal, "Karadeniz'de 4 milyar dolara ulaşan bir yatırımımız var. Bir sondaj çalışmamız var. Sondaj gemisi ile anlaşmamızı yaptık. Sondaj Gemimiz 2010'un Ocak ayında boğazlardan geçecek. Bununla birlikte Karadeniz'de sondaj çalışmalarımız başlayacak. " dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler