YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi kurtaracak formül
Sabancı’nın zirvesindeki isim Güler Sabancı, Türkiye’nin en önemli sorunu olan cari açığı çözecek formülü açıkladı...
Türkiye'yi kurtaracak formül
28 Şubat 2012 / 11:45 Güncelleme: 28 Şubat 2012 / 11:19

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olarak cari açığı gördüğünü söyleyen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, bu konuda çözümün katmadeğerli üretimden geçtiğini söyledi. Bunun için özellikle üniversitelere ve Ar-Ge merkezlerine büyük görev düştüğünü vurgulayan Sabancı şu noktaların altını çizdi:

Nanoteknoloji Merkezi

*Türkiye özellikle enerji ithalatının da katkısı ile cari açık konusunda büyük sorun yaşıyor.

*Bu sorunu çözmek için Türkiye’nin daha katma değerli ürün ihracatına yönelmesi gerekiyor.

*Bu öyle bugünden yarına yapılacak bir şey değil. Biz Sabancı Üniversitesi bünyesinde şimdilik 52 milyon lira, önümüzdeki dönemde 70 milyon liraya çıkacak bir yatırımla Nano teknoloji Merkezi kurduk.

*TUBİTAK ve DPT bize destek verdi. Türkiye’nin bu alanda büyük şansı var. Burada kurduğumuz kuluçka merkezlerinde icat yapıp satabilirsek işte cari açığın önlenmesi o zamangündeme gelir.

Koordinasyon önemli

*Türkiye, nano teknolojide ciddi atılım sürecinde. Dünyada da bu işler daha yeni gelişiyor. Bütün sorun uygulama ve ortaya çıkan ürünlerin ticarileştirilmesi.

*Orta ve uzun vadede cari açığın çözümünü nano teknolojide görüyorum. Bakın ABD’deki teknoloji konusunda önde gelen üniversite MIT, çimento üretimi sırasında ortaya çıkan karbon salınımını yüzde 50 azaltacak bir gelişmeye imza attı.

*Bizim üniversitede başka üniversitelerde benzer işler oluyor. Bütün mesele bu konuda koordinasyon sağlamak. Mesela birmikroskopu ortak kullanmalıyız. Elimizdeki kaynağı verimli değerlendirmeliyiz.

*Biz kurulan bu kuluçkamerkezlerinde yeni ürünler ya da bazı ürünleri geliştirip üretirsek cari açık sıkıntı olmaz. Çünkü siz yenilik ortaya koyduğunuzda hemmaliyet azalıyor hem de katma değer artıyor.

Carrefour daha iyi yönetilmeli

Güler Sabancı, perakendede başarılı işlere imza attıklarını ancak benzer bir durumu Carrefoursa’da yaşayamadıklarını vurguladı. Sabancı, “Bu kuruluşun daha iyi yönetilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Carrefour şirketinde, merkezinde de ciddi bir performans düşüklüğü var. Bizim amacımızmevcut yapıyı değiştirmek. Bir çözüm bulmak istiyoruz. Yatırımcı şirketle anlaştık, üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

Kordsa’da yaptık lastikçilere sattık

Güler Sabancı, kendilerinin Sasa’da, Kordsa’da nanoteknoloji konusunda çalışmalar yaptıklarını ve önemli icatlara imza attıklarını kaydetti. Sabancı devam etti: “Kordsa Monolyx adlı bir ürün geliştirdi. Bu ürün çelik kord yerine kullanılabiliyor. Bu ürün lastiği hafifletiyor. Üretimde de maliyet avantajı sağlıyor. Ürünü Türkiye- ’deki 3 büyük lastik üreticisi kullanmaya başladı. Bir de naylonla polyesterin bir arada kullanıldığı Twixtra adlı bir ürün geliştirdik. Amaç daha güçlü polyester elde etmek. Bu ürün de naylonun yerini alacak, maliyet düşecek. Başka alanlarda da kullanımı varmı diye bakıyoruz.”

Sakıp Sabancı’yı AKM’de anmak isteriz

Sabancı, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) 30 milyon liralık destek vermeleri konusunda ise şunları söyledi:

“Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay, AKM’nin onarım sürecinin aksaması ve kapalı kalmasından dolayı çok üzülüyordu. Bir karşılaşmamızda, ‘Sizin gibi gruplar destek verse de AKM’yi yeniden açsak’ dedi. Bunun üzerine devreye girdik. AKM, temsil ettiği değer açısından önemli bir proje. Başta amcam Erol Sabancı olmak üzere yönetim kurulumuza bu konuyu taşıdım. Hemen karar çıktı. Bakanlığın hedefi 2013 sonuna kadar bitmesi. Biz Sakıp Amcamı 2014 yılı 10 Nisan’ında AKM’de anmak isteriz. (Bugün)
 

iŞSİZLİĞE KÖKLÜ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
 // Av. İbrahim Ethem ERÇAKIR
Başlığı altında çok daha fazlasını yıllarca önce internette yayınladım....
28 Şubat 2012 12:05
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler