YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi korkutan Rus ruleti!
Türkiye'yi korkutan Rus ruleti!
17 Aralık 2014 12:00
Kötü günler geçiren Ruslar, Rus Ruleti oynayacak! 'Sermaye Kontrolü’ silahını çekmeye ve gidişatı düzeltmeye çalışacak olan Ruslar bu hamleyi yaparsa Türkiye de olumsuz etkilenecek.

Rusya’da merkez bankası’nın 6.5 puanlık artırımla faizi yüzde 17’ye çıkarması rubledeki değer kaybını engelleyemeyince piyasalardaki kasırga Türkiye’ye sıçradı.

Ruble yerlerde

Önceki gün doların 66 rubleye çıkmasıyla gelen faiz artışı dün öğle saatlerinde başlayan yükseliş hareketini engelleyemedi ve dolar 80 rubleye kadar çıkarak rekor kırdı.

Dolar rekor üstüne rekor kırıyor

Rusya piyasasındaki fırtına, yaklaşan ABD Merkez Bankası kararı ve son günlerde yükselen siyasi tansiyonla birleşince Türkiye’de de rekor getirdi. Dolar dün saat 14:01’de 2.4120 lira ile tarihi zirvesine çıktı.

Sermaye kontrolü sıkıntı

Yurtiçi piyasalarda büyük risk faktörü olarak Fed’in bu akşam yapacağı toplantı görülürken Rusya’nın sıradaki hamlesi de piyasalardaki gidişatı belirleyecek.

Uzmanlar faiz silahının başarısız olmasıyla Rusya’nın elinde sermaye kontrolü silahından başka seçeneği olmadığını dile getirmeye başladı. Sermaye kontrolüyle Rusya ülkedeki yabancı sermaye giriş-çıkışlarını kontrol ederek rublede istikrarı sağlamaya çalışacak.

Türkiye'ye ek fatura çıkabilir

Bu kararın Türkiye’ye ek fatura çıkabileceğini belirten uzmanlar “İnşaat hak edişleri, kar transferleri ve de Rusya’da nakite geçemeyen yatırımcının likide geçmek için Polonya ve Türkiye’de satışa geçmesi Türkiye’yi olumsuz etkiler” diye konuşuyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler