YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi ihya edecekler!
B-20 Zirvesi Pazartesi günü İstanbul'da yapılacak. Servetleri 10 trilyon doları geçen dünya devleri B-20 toplantısı için İstanbul'da buluşacak.
Türkiye'yi ihya edecekler!
13 Aralık 2014 / 14:39 Güncelleme: 13 Aralık 2014 / 14:47

G-20'nin dönem başkanlığını devralan Türkiye, küresel ekonominin en önemli oyuncularını Boğaz'da ağırlamaya hazırlanıyor. Servetleri 10 trilyon doları geçen dünya devi şirketler G-20'nin iş dünyası kolu olan B20'nin başlangıç toplantısı için İstanbul'da buluşacak.

Sabahın haberine göre iki günlük zirve İstanbul ekonomisini de ihya edecek. Zirveye 500 kişi katılacak. Küresel şirketlerin başkan ve CEO'larının İstanbul'da tarihi ve kültürel mekânları gezerek kişi başı 10 bin TL'lik harcama yapması bekleniyor. Bu da iki günde şehrin ekonomisine en az 5 milyon TL'lik gelir sağlanması anlamına geliyor. 

Yatırımcı yağacak

15 Aralık'ta Four Seasons Hotel Bosphorus'ta düzenlenecek olan B-20 Kick Off'a (başlangıç toplantısı) aralarında Li&Fung, Credit Suisse, BNP Paribas, RIM, Rio Tinto, France Telecom, EADS, ENEL, ENI, Indian Oil, VTB Bank, Sumsung, General Electric, Google'ın da bulunduğu 30 ülkeden 500'ü aşkın yabancı yatırımcı katılacak.

İki günlük zirvede işadamları Türk yatırımcılarla işbirliği fırsatlarını görüşecek. B20'nin önümüzdeki yıla ilişkin hedefleri masaya yatırılacak. B20'nin de liderliğini üstlenen Türkiye, G20 ile iş dünyası arasında sıkı bağlar kurulmasını istiyor. Bu çerçevede, zirvede 'devamlılık, kapsayıcılık ve bağlantılılık' prensipleri üzerine neler yapılabileceği konuşulacak. 

Oteli kapattılar

Küresel şirketlerin CEO ve patronları, ağırlıklı olarak zirvenin yapılacağı Four Seasons konaklayacak. Otel odalarının 15-16 Aralık tarihlerinde zirvedeki işadamları tarafından kapatıldığı öğrenildi. 

1 yılda 5 bin işadamı gelecek

Zirve, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşecek. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığı süresince yapılacak etkinliklerde 5 bin iş dünyası temsilcisinin ülkeye geleceğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'ye gelecek işadamlarıyla küresel ekonominin geleceğini tartışacağız" dedi. Hisarcıklıoğlu'nun zirvedeki konuşmasında G-20 ülkelerinin iş dünyasının vereceği desteğin önemini vurgulaması ve B20'ye herkesin destek olması çağrısını gündeme getirmesi bekleniyor.

B-20 2008'de kuruldu

2008'de yaşanan küresel finans krizinin ardından G-20 içinde sadece devletlerin değil iş dünyasının da görüşleriyle ekonomiye yön verilmesi istendi. O yıllarda B-20'nin temeli atıldı. B-20'nin amacı, G-20 Zirvesi'nin gündeminde yer alan önemli ekonomik ve sosyal konularda, ülke liderleri ve maliye bakanlarının, iş dünyasının görüş ve önerilerinden faydalanmalarını sağlamak olarak belirlendi.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler