YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye sonunda iyi haber
Türkiye'ye sonunda iyi haber
03 Aralık 2009 15:17
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 2 puan birden arttırdı... Fitch'in bu kararının ardından borsa arttı, dolar ise 1.48'lere kadar indi...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 2 derece birden yükselterek 'BB+' olarak değiştirdi. Bu kararın ardından borsa 49 bini geçerken, dolar 1.48'li seviyelere geriledi.

Kuruluş aynı zamanda uzun vadeli TL cinsi notunu da 'BB'den 'BB+'ya yükseltti.

Fitch, Türkiye'nin kısa vadeli döviz cinsi notunu 'B' olarak teyit ederken, uzun vadeli notlarının görünümünü durağan olarak belirledi.

Uzmanlar, yakın zamanda Moody's ve Standart&Poors gibi kurumların da Türkiye'nin kredi notunu artırabileceğini belirtiyor.

Türkiye, bu artışa rağmen halen yatırım yapılabilir ülke statüsünün altında bulunuyor. Türkiye'nin bu statüye yükselebilmesi için bir kere daha puan artışına ihtiyacı bulunuyor. 

DEDİKODULAR GERÇEK ÇIKTI

Piyasalarda dün uluslararası bir finas kurumundan not artışı gelebileceği yönünde söylentiler etkili olmuştu. borsa bu söylentiler ve yabancı bir fonun alışları ile yüzde 4'e yakın bir yükseliş gerçekleştirmişti.

Fitch'in bugünkü kararı ile de dünkü söylentiler gerçekleşmiş oldu. 

DOLAR BİR ANDA DÜŞTÜ

Fitch'in açıklamasının ardından dolar kuru 1.49 üzerinden bir anda 1.4850 seviyesine kadar geriledi. İlk seansı yüzde 0.9 artışla 48 bin 329 puandan tamamlayan borsada ise ikinci seans hızlı bir artışla başladı.

Borsa ilk işlemlerin ardından yüzde 3.2 artışla 49 bin 434 puana çıktı. 

Böylece borsada son üç günlük yükseliş yüzde 9'a dayanmış oldu.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler