YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye müjde! 2 yıl rahat olacağız
Türkiye'ye müjde! 2 yıl rahat olacağız
14 Kasım 2014 05:30
Düşen petrol fiyatlarının Türkiye'ye en azından 1-2 rahat bir soluk aldıracağı belirtiliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, petrol fiyatlarındaki düşüşten Türkiye'nin olumlu yönde etkileneceğini belirterek, "En azından 1-2 yıllık bir soluk alma zamanımız var" dedi.

Londra'da düzenlenen "Küresel Enerji Görünümü" toplantısı sonrasında   AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Birol, petrol fiyatlarının bir önceki yıla  oranla yaklaşık yüzde 20 gerilediğini anımsattı.
 
 "Bunun hem Türkiye'deki cari açığa olumlu bir etkisi olacak, hem de  dünyadaki Türkiye gibi petrol ve doğalgaz ithal eden ülkelerin cari açığını  olumlu bir seviyeye getirecek. Türkiye için bu, hem petrol fiyatlarının düşmesi  hem de petrole endeksli olan doğalgaz ithalatında da bir rahatlama, düşüş  getirecek" diyen Birol, bunun yanında küresel petrol fiyatların belirli bir süre  yeniden yükseliş trendine girebileceği uyarısını yaptı.
 
Birol, "Bunun uzun süre devam edeceğini bence düşünmememiz gerekir.  Bunun iki nedeni var. Petrol fiyatlarının düşmesinin arkasındaki en önemli  nedenlerden birisi ABD'deki kaya petrolündeki yükseliş ama petrol fiyatları 80  dolar civarlarında kalırsa orada yatırımlarda bir zayıflama bekliyoruz. 2015  yılında fiyatlar bu seviyede kalırsa ABD kaya petrolüne olan yatırımlarda yüzde  10'a varan düşüşler bekliyoruz" dedi.
 
Aynı zamanda petrol fiyatlarının düşmesinin petrol talebinin de  hızlanmasına yol açacağını dile getiren Birol, hızlanan petrol talebinin, ABD'de  yavaşlayacak olan petrol üretiminin, petrol fiyatlarında tekrar yukarı doğru  baskı yaratacağını bildirdi.
 
Birol, "En azından 1-2 yıllık bir soluk alma zamanımız var ama daha önce de sürprizler olabilir" dedi.

Etiketler: , ,
21:02
 // vatan sever
Bu haber keyfimizi ulke olarak yerine getirmeli cari acigimiz dusecek hamdolsun mevlamiza...
15 Kasım 2014 21:02
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler