YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye 250 dolarlık Kürt gazı
Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi kontrolündeki doğal gazla ilgili sevindirici yeni bir haber geldi.
Türkiye'ye 250 dolarlık Kürt gazı
30 Aralık 2013 / 15:00 Güncelleme: 30 Aralık 2013 / 15:45

Kürt Yönetimi'ne yakın iş çevrelerine göre, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelecek doğal gazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak biçimde ‘sabit fiyata' denk gelecek alım ve satım kontratı yapıldı.

Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğal gaz fiyatı konusunda rakam verilmiyor. Ancak, her bin metreküp doğal gaz için 250 dolar düzeyi konuşuluyor.

20 milyar metreküp 

Kürt bölgesinde çok ciddi bir doğal gaz rezervi bulunuyor. Türkiye'nin yıllık doğal gaz tüketimi 45-50 milyar metreküp. Kuzey Irak'ta üretilecek doğal gaz, 2017 yılından itibaren Türkiye'ye ihraç edilecek. 4 milyar metreküp ile başlayacak ihracatın, zaman içinde 20 milyar metreküpe kadar çıkması hedefleniyor.

Sabit fiyatla kontrat

Edinilen bilgiye göre, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelecek doğal gazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak ‘sabit fiyata' denk düşecek doğal gaz alım ve satım kontratı yapıldı.

Fiyat, kontrat döneminde değişmeyecek. Kuzey Irak'tan ithal edilecek gazın fiyatı, rakip ülkelerden (Rusya ve İran gibi) alınanlardan daha ucuz olacak. Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğal gaz fiyatı konusunda rakam verilmezken bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi telaffuz ediliyor. 

Tankerlerle petrol

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, son 1.5 yıldır tankerlerle dünyaya petrol satıyor. Günde 20-30 bin varillik petrol sevkiyatı yapılıyor. Şu ana kadar 10 milyon varil petrol satıldı. Bunun piyasa değerinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu taşıma işlemlerini Singapur merkezli PowerTrans şirketi gerçekleştiriyor.

Irak'ta petrol çıkarmanın maliyeti 4.5 dolar 

Kaynaklara göre, dünyada petrol çıkarmanın en ucuz olduğu ülke Irak. Irak'ta petrol çıkarmanın maliyeti 4.5 dolar düzeyinde bulunuyor. 4.5 doları ilgili petrol şirketleri alıyor. Geriye kalan 90-95 doların tamamı devletlerin kasasına gidiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Amerikan Jeoloji Kurumu verilerine göre Irak'ın sahip olduğu petrol ve doğalgaz rezervi tahmin edilenin çok üzerinde.

Rezervlerin Suudi Arabistan'dan bile fazla olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla Irak'ın geleceği, petrol üretim kapasitesi ve ihracat gücü hem dünya ekonomisi hem de OPEC açısından büyük önem taşıyor.

 

HABERTÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler