YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye 13 Milyar dolar kara para mı girdi?
Merkez Bankası tarafından açıklanan 'kaynağı belirsiz para girişi'nin (KBG) 13 milyar 440 milyon dolar olması sonrası yapılan ülkeye kara para girdi söylentilerine Stratejik Düşünce Enstitüsü Ekonomi Danışmanı Levent Yılmaz'dan açıklama geldi.
Türkiye'ye 13 Milyar dolar kara para mı girdi?
12 Kasım 2015 / 19:09 Güncelleme: 12 Kasım 2015 / 19:30

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Kanal A da yayınlanan Dr. Levent Yılmaz - Dr. Sencer Peker'in sunduğu Ekonomi Politik programında Türkiye'ye giren kara para konusu aydınlığa kavuşturuldu. Stratejik Düşünce Enstitüsü Ekonomi Danışmanı Levent Yılmaz "13 Milyar Doların tamamını kara para ile açıklayamazsınız. Bu ülkeye para giriyor, kaynağı belirsiz denmesinin sebebi şu: Bazı durumlarda ülkeler içeriye gelen sermayeyi açıklamak durumunda değillerdir. Böyle durumlarda ismini vermek istemeyen yatırımcılar içeriye para girişi yapabilirler. Ki buda gayet kanunidir" dedi.

Levent Yılmaz'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

TÜRKİYE CARİ AÇIKLA TEHDİT EDİLDİ

Türkiye ekonomisi uzunca bir süre cari açık üzerinden tehdit edildi. Kredi derecelendirme kuruluşları ısrarla cari açık oranınız çok yüksek dolayısıyla kriz eşiğindesiniz diye söylemişlerdi. Cari açığın korunması konusunda uzunca bir süredir ekonomi yönetiminin aldığı önlemler var. Bu tabi akşamdan sabah düzelecek bir durum değil. Gelişmekte olan bir ülkesiniz. Çok önemli görülebilecek sektörlerde yoksunuz. Katma değer üreten sektörlerde yoksunuz dolayısıyla sürekli bir döviz açığınız oluşuyor. 

Cari açığın iki tane temel unsuru var. Bunlardan bir tanesi ihracat eksiği. Yaptığımız ithalattan yaptığımız ihracatı çıkardığımızda ortaya çıkan açık. Birinci kalemlerden bir tanesi enerji, doların kur fiyatına göre ya da doğalgaz petrol fiyatına göre değişen fakat 50 ile 60 milyar arasında bir açık veriyoruz. Niye çünkü bizde doğal gaz ve petrol yok. Gelişmekte olan bir ülkeyiz, nüfusumuz artıyor. Enerjiye ihtiyacımız var. 

13 MİLYAR DOLARI KARA PARA İLE AÇIKLAYAMAZSINIZ

Ekonomilerde Merkez Bankası'nın bilançosunu tuttuğu sistemlerde kara para giriyor. Kara para girdiği içinde yükseliyor böyle bir şey akılla mantıkla açıklanacak bir şey değil. 13 Milyar Doların tamamını kara para ile açıklayamazsınız. Bu ülkeye para giriyor. Kaynağı belirsiz denmesinin sebebi şu. Bazı durumlarda ülkeler içeriye gelen sermayeyi açıklamak durumunda değillerdir. Böyle durumlarda ismini vermek istemeyen yatırımcılar içeriye para girişi yapabilirler. Ki buda gayet kanunidir. Bu nasıl kara para, kendileri kara para ile uğraştıkları için burada bir hareketlilik olduğu zaman hemen kara para deniyor. Böyle bir şey yok. 

7 Haziran seçimleri sonrasında iktidar durumu olmadığında koalisyon durum olduğunda 1 milyar dolar para çıkışı olmuş kaynağı belirsiz. Ne zaman artmış. Eylülde 2 milyar dolara çıkmış, Ağustos'ta 1.1 milyar. Demek ki burada ülke ekonomisine olan bir güven var. Bu para akışı son derece normal. Her ne kadar kaynağı belirsiz para olarak adlandırılsa da bunun evet bir kaynağı var fakat açıklanmıyor. 

TÜRKİYE CARİ AÇIK KONUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

Ne diyorlardı, Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor. Para çıkışı olacak falan diyorlardı. Bunun tam tersi oldu. Her şey gayet normal, geçen sene 8.9 milyar dolar giriş olmuş. Bu sene 13 milyar dolar giriş olmuş. Dolayısıyla kara para diye eleştirilecek bir durum yok. Geçen seneki de kara paraydı. Böyle bir şey. Ülkede iyi bir şey olduğu zaman kara para, kötü bir şey olduğu zaman siz yaptınız, yeter artık. Yok kara paraymış yok Türkiye'ye bavullarla para geliyormuş böyle bir şey yok. 

Türkiye cari açığın azaltılması noktasında çok önemli adımlar atıyor.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler