YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin resesyondan çıktığının göstergesi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi üretimindeki önemli yükselişin, Türkiye ekonomisinin resesyondan çıkmaya başladığının en önemli göstergesi olduğunu söyledi.
Türkiye'nin resesyondan çıktığının göstergesi
09 Aralık 2009 / 15:03 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 15:07

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisindeki toparlanma sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

Son aylarda ekonomide, toparlanma yönünde olumlu gelişmelerin gerçekleştiğini belirterek, şunları söyledi:

''Bir aylık rakam trend oluşturmaz, ancak son dönemdeki verilere baktığımızda sanayi üretimi toparlanmaya başladığımızın en güçlü göstergesi olarak ortaya çıkıyor.

Kapasite kullanımı ve ihracatta bir artış yaşanmıştı, son olarak sanayi üretimindeki önemli bir artış ve kredi hacminde bir genişleme var. Bütün bu gelişmeler, ekonomide bir toparlanmanın başladığı ve pozitif büyümeye geçişin de başladığını gösteriyor.''
        
TOPARLANMA KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLACAK

         
Türkiye diğer yükselen piyasalara göre daha güçlü ekonomik temellere sahip olduğunun altını çizen Şimşek, bankacılık sektörünün güçlü olmasının, dolayısıyla toparlanma sürecine kredi sağlama kapasitesinin, faizlerin düşmesinin, önümüzdeki dönemde ekonomideki bu çıkışın, toparlanmanın kalıcı ve sürdürülebilir olacağının en önemli kanıtı olduğunu vurguladı.

''Toparlanma üç aşamalı olacak'' diyen Şimşek, toparlanmanın aşamalarına ilişkin olarak şunları söyledi:

''Birinci aşamada stoklardaki erime duracak ve stoklar yeniden inşa edilecek. Özel tüketimde bir genişleme yaşanacak. Son verilere göre, hane halkının güveni yeniden tesis edildi, faizler çok düşük, ekonomide, önümüzdeki yılın birinci çeyreğinden itibaren özel tüketim kaynaklı toparlanma hızlanacak.

Son aşamada yatırımlar artacak, çünkü özel tüketim yatırımları destekleyecek. Özel sektör yatırımlarının artmasında en önemli etken uygulamaya koyduğumuz teşvik sistemi olacak.''

2008 Ağustos ayından bu yana gerileyen sanayi üretimi Ekim 2009'da, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6,5, bir önceki aya göre de yüzde 13,7 yükseldi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler