YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin gözü bu iki ülkede
Türkiye'nin gözü bu iki ülkede
07 Mart 2016 13:07
Hint düğünlerinin Türkiye’de yapılması ve 150 milyon zengin Çinli turistin Türkiye’ye gelmesi için kapsamlı bir tanıtım faaliyeti yürütülecek. Hedef 2023 yılında 50 milyar dolar turizm geliri.

Turizmde 2016 seferberliği başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ‘Turizm Eylem Planı’nın ardından yeni bir tanıtım atağı başlıyor.

Öncelikle  Türkiye’nin 200 milyon TL olan tanıtım bütçesi yoğun olarak kullanılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülecek çalışmalarda tanıtım faaliyetleri tek bir elden koordine edilecek. Bu kapsamda bir ‘Kurul’ oluşturulacak.

Ekonomi Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi tüm kamu kurumlarının tanıtım ve bu alana yönelik çalışmaları tek bir yerden koordine edilecek. Tanıtım Kurulu dünya genelinde Türkiye’nin algısını yükseltmeye yönelik çalışma yürütecek.

Bu kapsamda ilk adım Çin ve Hindistan için atılıyor. Öncelikli olarak her yıl yurtdışına 150 milyon turist gönderen Çin ile yeni bir program başlatılıyor. Türkiye’ye yönelik olumsuz algının kırılması için üst düzeyde de görüşme yapılacak. Devlet politikası kapsamında yürütülecek çalışmalarda Çin’den daha fazla turist gelmesine yönelik görüşme ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilecek.

DÜĞÜN İÇİN UÇAK

Bir başka hedef ülke ise Hindistan olarak belirlendi. Dünyanın en önemli düğün turizminin olduğu Hindistan’a yönelik yeni bir tanıtım faaliyeti başlıyor.

Hintli zenginlerin düğün yaparken farklı ülkeleri tercih ettiğine dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi “Birkaç tane özel uçak kiralayıp düğünlerini seçtikleri ülkede yapıyorlar. Bu önemli bir turizm gelir kalemi. 3-4 uçakta yüzlerce kişi gelip otellerde konaklayıp yüklü miktarda harcama yapıyor. Her düğün 1-2 milyon dolara karşılık geliyor. Bu zengin Hintli aileleri ülkemizi çekmeyi hedefliyoruz. Tarihi, kültürel mekanlar başta olmak üzere yoğun bir tanıtım faaliyetine giriyoruz” dedi.

HEDEF 50 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ

Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında turizm gelirlerinin 50 milyar dolara çıkarılması yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilere göre geçen yıl Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı, önceki yıla göre yüzde 1.61 azalarak 36 milyon 244 bin 632 oldu.

Türkiye’nin turizm geliri, 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 8.3 azalarak 31 milyar 464 milyon 777 bin dolara geriledi. Geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden turistler arasında ilk sırayı Almanlar aldı. Almanya’yı Rusya ve İngiltere izliyor

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler