YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin elektriğinin sigortası
Türkiye'nin elektriğinin sigortası
21 Nisan 2012 13:21
Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu: ''HES'ler Türkiye'nin elektriğinin sigortasıdır'' dedi...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hidroelektrik santrallerinin (HES) Türkiye'nin elektriğinin sigortası olduğunu belirterek, ''Nice sivil toplum kuruluşlarının maksatları var Türkiye'de, dışarıdan yönlendiriliyor'' dedi.

Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Bursa Bölge Müdürlüğü'nde 2003-2011 yılları arasında Bursa, Bilecik ve Yalova illerine yapılan yatırımlara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

''HES'ler Türkiye'nin elektriğinin sigortasıdır'' diyen Eroğlu, HES'leri, ''Türkiye sürekli dışa bağımlı olsun, cari açığı artsın'' diye düşünen, enerjiden pay alan şirketlerin ve ülkelerin istemediğini ifade ederek, ''Nice sivil toplum kuruluşlarının (STK) maksatları var Türkiye'de, dışarıdan yönlendiriliyor'' şeklinde konuştu.

KEŞKE DAHA ÖNCE YAPILMIŞ OLSAYDI!

Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, bugünün Türkiye ve Yenişehir için adeta bir bayram günü olduğunu söyledi.

Hükümet olarak yatırımları peş peşe gerçekleştirdiklerini ifade eden Eroğlu, ''Böyle yatırımlar keşke daha önceden yapılmış olsaydı. Gönül isterdi ki bunlar 30-40 yıl önce de olsun. Maalesef yapılamamış. Ama hükümetimiz bunları arka arkaya yapıyor, yapmaya da devam edecek'' diye konuştu.

Eroğlu, hükümetleri döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde birçok açılış merasimi yaptıklarını hatırlatan Eroğlu, ''Önceden bir kulübenin açılışı için neredeyse Bakanlar Kurulu gelirdi. Fakat o dönem artık kapandı. Hükümetimiz döneminde şu ana kadar biz, bin 128 tesisi hizmete açtık. Bunlardan 206 tanesi de baraj'' diye konuştu.

İzmir'e su getirdik

Eroğlu, geçmişte sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin birçok ilinin suyu olmadığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

''Edirne'de, Urfa'da, Sivas'ta Çorumda, su yoktu. Biz tam 49 kente, 2056-2060 yılına kadar yetecek, su ihtiyaçlarını giderecek projelere imza attık. Hatta Başbakan Yardımcımız da hatırlayacaktır, İzmir'de su yoktu, Başbakanımız 'bu belediye su getiremeyecek, bunu siz getirin' dedi ve söz verdiğimiz tarihte ve saatte İzmir'e su getirdik. Bizim farkımız bu işte.''

Ihlamur yılı

Bu sabah Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile görüştüklerini belirten Eroğlu, ''Bu yılı Bursa için, 'ıhlamur yılı' ilan edelim dedik. 50 bin adet fidanı inşallah vatandaşlarımıza dağıtacağız. Bir Ihlamur Vadisi olarak Bursalıların hizmetine sunacağız'' dedi.

Eroğlu, Bursa Teknik Üniversitesi'nin kurulduğunu anımsatarak, ''Biz dedik ki bu üniversiteye ormanlık alandan bir yer tahsis edeceğiz. Bu konuda söz verdik. Ama bazı köşe yazarları, 'bunlar sözünü yerine getirmez' dedi. Ama milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz gün, çarşambayı perşembeye bağlayan gece, saat 02.00'de Bursa Teknik Üniversitesi'ne ormanlık alandan yer verilmesi kanunu 2B ile birlikte geçti. İşte bizim farkımız bu. Biz sözümüzün eriyiz. Söz verdik mi, yaparız. Ne pahasına olursa olsun'' diye konuştu.

Bursa'ya 8 yılda yaptıkları yatırımın 80 yılda yapılandan fazla olduğunu kaydeden Eroğlu, ''Halep oradaysa, Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, arşın Bursa'da. Sayın Başbakanımızı burada şükranla anmak istiyorum'' dedi.

Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi.

Başbakan Vekili Arınç ile Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, tesisin yapımını gerçekleştirecek müteahhitler ile pazarlık yaptı.

Son sözü söyleyen Arınç, 2016 yılında bitirilmesi gereken projeyi 8 ay geri çekerek, müteahhitlerden tesisi 30 Ağustos 2015 tarihinde saat 12.59'da bitirmeleri konusunda söz aldı, ardından tesisin temeli atıldı. (AA)
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler