YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin doğal gaz ithalatı ve üretimi azaldı
Türkiye'nin doğal gaz ithalatı ve üretimi azaldı
21 Ağustos 2014 12:08
Türkiye'nin doğalgaz ithalatı, geçen yıl 2012'ye kıyasla yüzde 1,42 azalırken, üretimi yapılarak satışa sunulan doğal gaz miktarı da yüzde 15 düştü.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2013 yılına ilişkin Doğalgaz Piyasası Sektör Raporu'nu yayımladı.

Rapora göre, geçen yıl 8'i uzun dönemli kontrat ve 2'si sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalat lisansı sahibi tarafından toplam 45,2 milyar metreküp doğalgaz ithal edildi. Doğal gaz ithalatı, yüzde 58'lik payla en fazla Rusya'dan yapıldı. İran, 8,7 milyar metreküple en fazla doğal gaz ithal edilen ikinci ülke olurken, Azerbaycan'dan 4,3 milyar metreküp doğalgaz alındı.

Türkiye, geçen yıl toplam 6,1 milyar metreküp LNG ithalatı yaparken, söz konusu miktar toplam doğal gaz ithalatının yüzde 13'ünü oluşturdu. LNG ithalatının yüzde 85'lik kısmı BOTAŞ tarafından Cezayir ve Nijerya'dan ithal edilirken, geriye kalan miktar spot LNG ithalatı olarak gerçekleşti.

Doğal gaz üretimi ise yüzde 15 düşerek 537 milyon metreküp oldu. Tekirdağ, 279 milyon metreküplük üretimle en fazla doğalgaz üretimi yapılan il olurken, Kırklareli 102 milyon metreküple ikinci sırada yer aldı.

Öte yandan, 2013'te ihracat lisansı sahibi 8 şirketten sadece BOTAŞ faaliyette bulundu ve şirket tarafından Yunanistan'a 682 milyon metreküp doğal gaz ihraç edildi.

Geçen yıl Türkiye'nin depolama kapasitesinde ise herhangi bir değişiklik olmadı.

 

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler