YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin artık resmen logosu ve sloganı var
Türkiye'nin artık resmen logosu ve sloganı var
11 Nisan 2015 04:53
Türkiye Markası logosu ve sloganı ile ilgili düzenlemelere ilişkin Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelgede "Türk tarihini, medeniyeti değerlerini, sanayisinin gücünü, hizmet sektörün kalitesini, insan kaynağını, kültürünü, sanatını ve potansiyelimizi yansıtmak" amacıyla oluşturulan “Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet” logolu Türkiye Markası dışındaki Türkiye markası ve sloganı kullanımlarına karşı alınacak tedirleri değerlendirmek üzere "Türk Markası İzleme Komitesi" (Komite) kurulduğu bildirildi.

Başbakanlık Genelgesi'nde www.turkeydiscoverthepotential.com  internet adresinde yer alan kullanım kılavuzunda yer alan, sözkonusu logonun kullanıldığı Türkiye Markası'nın "Türk sanayi ve iş aleminin önde gelen isimleri, üniversiteler, ilgili kurumlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir araya gelerek sivil bir inisiyatif olarak yürütülen çalışmalar sonucu" oluşturulduğu ve  "algıda karmaşıklık yaratan farklı renk, logo ve sloganlarla yapılan tanıtımların" yerini almak üzere tasarlandığı vurgulandı.

 Genelgeye göre Komite ayrıca yurt içi ve yurt dışı ülke tanıtım faaliyetlerinde koordinasyonu sağlamak ve söz konusu tanıtımlarda logonun etkin şekilde kullanılması için alınması gereken önlemleri değerlendirme, logonun kullanımı ile ilgili gerekli düzenleme ve mevzuat değişikliği çalışmalarını koordine etme, kullanım esnasında ortaya çıkabilecek sorunları çözüme kavuşturma görevlerini yerine getirecek. 

 Komite, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarının başkanlığında; Bilim Sanayi ve Teknoloji, Dışişleri, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, Kültür ve Turizm ile Sağlık Bakanlıklarından en az genel müdür düzeyinde temsilciler ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye İhracatçılar Meclisinin Komitedeki temsil düzeyine uygun temsilcilerinden oluşacak.

 Komitenin sekretarya hizmetleri, alınan kararların ilgili kurumlarca uygulanmasının takibi ve koordinasyonu  Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülecek, çalışma usul ve esasları ise Komite tarafından belirlenecek.

 Komite, logonun tescil edildiği şekli ile kamu/özel tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecek ulusal ve uluslararası sosyal, ekonomik, ticari, kültürel, sanatsal, sportif vb. faaliyetlerde, mekânlarda ve Komite tarafından uygun görülen diğer alanlarda kullanılmasının sağlanması yönünde faaliyet gösterecek. Ayrıca bütün bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları tarafından kendi görev alanlarına giren hususlarda gerekli düzenlemeler yapılacak ve tedbirler alınacak.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler