YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bahar Rusya'da kış
Türkiye'de bahar Rusya'da kış
26 Mayıs 2016 16:13
Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Fitch Türkiye'nin büyümesine dair olumlu açıklamalar yaparken Rusya için tam tersi açıklamalar yapılıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor's ve Fitch Ratings, Türkiye raporlarını yayınladı. Bu iki kuruluş Türkiye ekonomisinin daha da büyümesini beklerken, Rusya tarafından art arda itiraf gibi açıklamalar geliyor.

S&P, tüketicilerin Türkiye ekonomisini desteklediğini söyleyerek, ''Tüketiciler bir kez daha Türk ekonomisini güçlendiriyor.'' dedi.

S&P'NİN '3.4' DEDİ

Büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3.4 olarak açıklayan kuruluş, enflasyonun da düşmesini bekliyor. S&P, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 8, 2017'de ise yüzde 7 olarak açıkladı. Türkiye'de enflasyon 2015 yılında yüzde 8.81 olurken, Merkez Bankası 2016 sonu tahminini yüzde 6.5 olarak duyurmuştu.

İşsizlik de düşer

ABD merkezli kuruluş işsizlik oranında da düşme bekliyor. İşsizlik oranı geçen yıl yüzde 10.3 şeklinde açıklanmıştı. S&P bu yıl Türkiye 10.1, önümüzdeki yıl ise 9.9 şeklinde bekliyor.

'SURİYELİLER EKONOMİYE YARADI'

Öte yandan kuruluş, sermaye harcamaları ve ihracat durgun seyrettiği konusunda uyarırken, Türkiye'ye iltica edenlerin de ekonomiyi desteklediğini ifade etti.

FITCH'İN TAHMİNİ

Fitch Rating de Türkiye raporunda büyüme beklentisini bu yıl 3.5, 2017 için 3.6 olarak açıkladı. Kuruluşun enflasyon tahmini isi 2016 için 8.2, 2017 için 7.7 oldu.

DEVLETİN ZİRVESİNDEN İTİRAFLAR

Rusya cephesinde ise durum hiç parlak değil. Devlet başkanı Putin yeni kaynaklar bulunmaması halinde ülkedeki büyümenin 'sıfır' olarak kalacağını söyledi.

Rusya Kalkınma Bakanlığı da, daha önce yapmış olduğu açıklamada, petrol fiyatları 50 doları aşsa dahi yüzde 5'lik büyümeyi yakalamanın imkansız olduğunu ifade etti. Üstelik 'kabul edilemez' denilen yüzde 2'lik büyümenin bile ileriki yıllarda yakalanabileceği belirtildi.

'Paramız yok'

Ülkenin içinde bulunduğu krizi itiraf eden bir diğer yönetici de başbakan Medvedev oldu. Medvedev, emekli bir kadının kendisinden zam istemesi üzerine 'Şimdilik paramız yok' şeklinde cevap verdi. 

 

HABER7

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler