YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye "Zenginler Kulübü"ne kabul edildi
Türkiye "Zenginler Kulübü"ne kabul edildi
22 Mayıs 2014 11:59
Türkiye BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler arasında 25'incilikten 16'ncılığa yükseldi. Türkiye bu nedenle BM'ye en fazla para veren ülkelerin oluşturduğu "Cenevre Grubu"na kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin "Cenevre Grubu"na üyeliği hakkında bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin BM Birleşmiş Milletler (BM) zorunlu bütçesine yüzde bir oranından fazla katkı yapan "Cenevre Grubu" isimli ülkeler topluluğuna tam üye olarak kabul edildiğini belirten Dışişleri Bakanlığı, Cenevre Grubu'nun, BM'nin etkin şekilde çalışması yönünde faaliyetlerde bulunan ve idari/mali konularda görüş birliği içinde olan ülkelerin katıldığı gayrıresmi bir oluşum niteliği taşıdığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin artan ekonomik gücü ve gelirine paralel biçimde 2013-2015 döneminde BM bütçesine zorunlu katkı payının yüzde 0,6'dan yüzde 1,3'e çıktığını, böylelikle Türkiye, BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler sıralamasında 25. sıradan 16. sıraya yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık Türkiye'nin, BM şemsiyesi altında gönüllülük esasına dayalı insani ve kalkınma yardımlarını da son dönemde büyük oranda artırdığını duyurdu. Açıklama şöyle devam etti:

"Ayrıca BM barışı koruma misyonlarına katkılarımızda önemli artışlar kaydederek, bu bakımdan da öndegelen ülkeler arasına girmiştir. İstanbul'u bir BM merkezi haline getirerek uluslararası gündeme yön veren şehirlerden biri yapma hedefimize yönelik olarak da son dönemde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Ülkemizin "Cenevre Grubu'na tam üye olarak kabul edilmesi, etkinliğine büyük önem atfettiğimiz BM teşkilatının çalışmalarına öteden beri sağlamakta olduğu kapsamlı ve nitelikli katkıların sonucunda sağlanan, memnuniyet verici bir gelişmedir." 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler