YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, yenilenebilir enerji teknisyeni yetiştirecek
Türkiye, yenilenebilir enerji teknisyeni yetiştirecek
22 Eylül 2014 01:33
Karabük Üniversitesi'nin Avrupa Birliğinde (AB) geçerli sertifikalı yenilenebilir enerji teknisyeni yetiştirme programı yarın başlayacak.

Türkiye, Portekiz, Fransa ve İtalya ortaklığında, AB'nin Leonardo Da Vinci hibe programı tarafından fonlanan yenilenebilir enerji konusunda teknisyen yetiştirme programı Karabük Üniversitesinde start alacak.

Proje sorumlusu ve içerik belirleme uzmanı Selman Çağman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimde kullanılacak modüllerin Fransız yenilenebilir enerji uzmanları Mickael Schweres ve Jay Hudnall tarafından geliştirildiğini ve kendisi tarafından Fransızcadan çevrildiğini söyledi.

Eğitim sonunda verilecek sertifikanın Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’ne (EQF) uygun, ulusal mesleki yeterlilik sistemine kayıtlı ve tanınan bir belge olduğunu belirten Çağman, programın yeşil bina, biyo-kaynaklı materyaller, enerjetik dönüşüm, rüzgar türbin atölyesi konularını içereceğini aktardı.

Çağman, "Kaynakların hızlı tüketimi ve enerji gereksinimi gelecek nesillere ne gibi sonuçlar doğurur?" sorusundan yola çıktıklarını ve 240 bin avro bütçesi olan projenin, AB'ye üye ve aday ülkelerde mesleki eğitime yönelik politikaları geliştirmeyi hedeflediğini kaydetti.

Eğitime katılan 27 kişiye AB'de geçerliliği olan yenilenebilir enerji teknisyenliği sertifikası verilecek ve katılımcılar "Elektrik Mühendisliği", "Rüzgar Türbin Teknisyenliği" ve "Termal Enerji Teknisyenliği" alanlarında uzmanlaşacak.

 

AA

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI TEKNOLOJİSİ TEKNİKERİ NEDEN İŞŞİZ
 // AHMET DRAMALI
Alternatif enerji kaynaklarından mezunlarının Türkiye’ de Kamu ve özel sektörde hala tanınması ve açılan okullarda eğitim gören ve mezun kişilerin iş bulma sıkıntıları olmaktadır. Mezun olan öğrenciler Kpss’ye girdikleri halde şu ana kadar kamu kurum ve kuruluşlarına bir alım mevcut değildir. Özel sektörde Alternatif Enerji Kaynakları Teknikerleri çalışma zorunlulu olmadığı için mevcut meslek liselerinden elektrik – elektronik mezunu eleman çalıştırmaktadır. ...
19 Aralık 2014 Cuma 23:00
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler