YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve İran arasında sıcak yakınlaşma
Türkiye ve İran arasında sıcak yakınlaşma
03 Şubat 2015 03:34
Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Genel Sekreteri Muhammed Nihavendiyan ile İran Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

Nihavendiyan, yaptığı konuşmada, "İran ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülkenin siyasi ve kültürel ilişkilerinin devamını garanti altına alacak" dedi.

"İki ülke makamları arasındaki ziyaretler ne kadar sık ve düzenli aralıklarla gerçekleşirse, ilişkilerin ve anlaşmaların geliştirilmesi de o kadar hız kazanacaktır" ifadesini kullanan Nihavendiyan, şöyle devam etti:

"İran ve Türkiye arasında formalitelerin minimize edilerek iki ülke makamlarının ziyaretlerinin daha çok operasyonel yönde olması gerektiğine inanıyorum. İki ülke arasındaki işbirliği alanları çok geniş. Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ise iki ülke arasındaki demir ve karayollarının geliştirilmesine ayrıca önem veriyor. Bu ulaşım yolları sayesinde İran, Türkiye üzerinden Avrupa’yla, Türkiye de İran üzerinden doğu ülkeleri ile ilişkilerini geliştirebilir."

Ruhani hükümeti döneminde iki ülke cumhurbaşkanları ve üst düzey yöneticileri arasında ziyaretlerdeki artışa işaret eden Nihavendiyan, "Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Tahran’a gerçekleştireceği ziyaret, ilişkilerin eskisinden daha da kuvvetlenmesine yardımcı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

"Hedef serbest ticaret anlaşması"

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Tekin de iki ülke arasında düzenli bir şekilde devam eden karşılıklı ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülke arasında 1 Ocak 2015’te yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması'nın, büyük önem arz ettiğine işaret eden Tekin, Türkiye tarafından hedefin bu anlaşmayı geliştirip, serbest ticaret anlaşmasına dönüştürmek olduğunu kaydetti.

İran özel sektörünün, anlaşmadan dolayı zarara uğrayacakları endişesi ile yaptığı itirazlara da değinen Tekin, “Rekabet ortamından faydalandıklarında onlar da bu anlaşmadan memnun kalan taraf olacaklar. İranlı makamlar, Türk yetkililere ve ekonomik alanda faaliyette bulunanlara bu anlaşmanın uygulanması yönünde güvence verdi” diye konuştu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler