YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye sondaja başlıyor
Türkiye sondaja başlıyor
27 Kasım 2011 08:12
Türkiye, KKTC'de kara sondajına iki ay içinde başlıyor. Gazimogusa'da yapılacak aramalarda 3 bin metre derine inilecek. Hem doğalgaz hem de petrol aranacak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de doğalgaz sondajı çalışmasına Türkiye'nin cevapları ard arda geliyor.

İlk olarak Akdeniz'deki aramalar için Shell ili anlaşan Türkiye şimdi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) petrol ve gaz arayacak. 5. OSB Enerji Zirvesi'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Oortaklığı'nın (TPAO) 2-3 ay içerisinde karada sondaja başlayacağını belirtti. Edinilen bilgiye göre, önceden toplanan jeolojik verilerle Magosa'da 3 bin metre derinde petrol ve doğalgaz araması yapılacak. Arama masraflarını TPAO karşılayacak; petrol ve gaz bulunursa yüzde 55'i Türkiye'nin yüzde 45'i KKTC'nin olacak. Yaklaşık 6 ay sürecek çalışmalarda KKTC ile ortak hareket edilecek.

ELİMİZ GÜÇLENECEK

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu "Özellikle toprağımızda bulacağımız petrol, hem ekonomimizi hem de müzakerelerde elimizi güçlendirecektir" dedi. KKTC Başbakanı İrsen Küçük de, "Anavatan ne kadar güçlüyse bizim ekonomimiz de o kadar güçlü demektir. TPAO ile sözleşme imzaladık ve çalışmalar başladı. İki üç ayda başlayacak olması KKTC için büyük müjde oldu" dedi.

250 MİLYON DOLARLIK SONDAJ

Koca Piri Reis gemisi ile Akdeniz'de çok önemli bir çalışma yapıldığını belirten TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, "Kara sondajları 8-10 milyon dolarlık sondajlardır, deniz sondajlarında ise ortalama 250 milyon dolara varan maliyetler söz konusudur" dedi.

GÜNEY KIBRIS'A YANIT VERDİ

Bakan Yıldız, aramalarda uluslararası hukuka uygun hareket edileceğini söyledi. Yıldız şöyle devam etti: "KKTC'nin bütün Kıbrıs ile ilgili nerede sondaj vurulursa vurulsun hakkı vardır."

Sabah

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler