YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye satış limitini arttırıyor
Türkiye satış limitini arttırıyor
23 Aralık 2011 07:50
Yabancıya arazi satışını artırmak için kısıtlama miktarı 25 bin metrekareden 300 bin metrekareye çıkartılıyor.

Yeni uygulamada imarı olmayan arazilerin de satılacağı kaydediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancılara toprak satışındaki kısıtlama miktarının 25 bin metrekareden (2,5 hektar) 300 bin metrekareye (30 hektar) çıkarılabileceğini, bu konuya ilişkin düzenlemenin 2012 başlarında gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı. Bugün 54 ülke vatandaşı, karşılıklılık ilkesi çerçevesinde Türkiye'de taşınmaz edinebilirken, bu hakka sahip olmayan 39 ülkenin vatandaşı yeni düzenlemeyi bekliyor.

57 futbol sahası

Bakanlığın üzerinde çalıştığı uygulama çerçevesinde yabancılar 300 bin metrekareye kadar alım yapabilecek. Ancak bu uygulama imara açık olmayan alanlarda da geçerli olacak. Yabancı bağ, bahçe ve tarla olarak görünen arazilerde de alım yapabilecek.  Yabancıya arazi satışında miktarın 30 hektara çıkartılması yaklaşık 57 futbol sahası büyüklüğünde araziye denk geliyor.

Doğru bir uygulama

Gelişmeyi değerlendire Dap Yapı Başkanı Ziya Yılmaz, yabancıya arsa satışında belli kriterlerin olması doğru olduğunu söyledi. Yılmaz, "Yabancılara büyük parsellerde arazi satılması ileride bir kartel oluşmasına neden olabilir. Devasa arazileri satarken mümkün olduğu kadar arazinin konumuna ve stratejik noktada olup olmadığına bakılmalı. Ancak satış bir an önce başlamalı" dedi.

Gözler Türkiye'de olur

Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çağlar da, şunları söyledi: "Açıklama tüm düzenlemeler yapıldığı taktirde olumlu. Yabancıya arazi satışlarında önemli olan imarlı alanlarda belli bir yüzdeye dikkat edilmesi diye düşünüyorum. Bu unsur göz önünde bulundurulduğu taktirde miktarın artması yabancı alımlarını artırır."

İmarsız yerler para getirmez

İnanlar İnşaat Başkanı Serdar İnan ise şunları söyledi: "Yabancılara mülk satışının başlaması için gerekli tüm altyapı hazırlıkları yapılmalı. Ancak yabancı satışında amaç ülkeye para getirmek olmalı. Biz mütekabiliyeti bunun için istiyoruz. Ama imarsız yerlerin satılması demek parasal getirisi yüksek olmayan satış anlamına gelir. Üstelik daha sonra bunlar imara açıldığında ucuza alınan yerler yabancıya kâr sağlar."(Bugün)

turizime destek verilmelidir...
 // ibrahim çelikoğlu
Kıyı şeritlerinde orman dikimi durdurulmalıdır.Orman daha çok içanadoluya dikilmali,yağmurların içanadoluya yağmaları sağlanmalıdır.Kıyı kesimindeki ağaçlar yağmurun önünü kestiğinden,içanadoluda baraj ve göller kurumakla karşı karşıyadır.Kıyı kesimlerde alt yapı daha kolay olacağından yerleşim yerleri kıyı kesimde olmalı,Anadolu tarıma bırakılmalıdır.Böylece endüstrinin getireceği ağır metal,zehirli maddeler dip sularına karışması önlenmiş...
23 Aralık 2011 09:22
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler