YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye rol model oldu'
Mikrokredi uygulamasının fikir babası olan Bangladeşli Prof. Dr. Muhammed Yunus'tan Türkiye'ye övgü.
'Türkiye rol model oldu'
10 Aralık 2012 / 11:52 Güncelleme: 10 Aralık 2012 / 11:56

Kendisine 2006 yılında Nobel Ödülü'nü getiren Mikrokredi uygulamasının mimarı Bangladeşli Prof. Dr. Muhammed Yunus, mikrokredideki başarısından dolayı Türkiye'yi övdü.

Okan Üniversitesi'nde kurulan ''Muhammed Yunus Uluslararası Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi''nin açılışı dolayısıyla Türkiye'ye gelen Yunus, sorularını cevapladı.

Dar gelirlilere, üreteci faaliyetlere girişmesi ve işletmelerinin büyümesine yardımcı olması amacıyla küçük meblağlarda kredi verilmesine dayalı ''mikrokredi'' projesine, Türkiye'de ilk defa Diyarbakır'da başlandığını hatırlatan Yunus, projenin daha sonra ülke genelinde çığ gibi büyüdüğünü belirtti.


-''Türkiye rol model oldu''-


Yunus, mikrokredi projesine halkın her kesiminin etkin bir şekilde desteklemesini çok önemsediğini ifade etti.

Türkiye'deki uygulamanın dünyaya örnek olduğunu belirten Yunus, şunları kaydetti:

''Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçek anlamda ve çok içten olarak destek verdiği Mikrokredi uygulaması, yoluna devam ediyor. Bu projenin, özellikle Türkiye'de çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Diğer ülkelere kıyasladığımızda Başbakanımızın yanı sıra devletin her kademesinin ve diğer bankaların desteği açısından Türkiye rol model oldu.''


-Prof. Dr. Muhammed Yunus-


Bangladeşli bir ekonomist olan Yunus, 1974 yılında Chittagong Üniversitesi'nde ders verirken yoksulluk içindeki halk ile öğrettiği ekonomik teoriler arasında uçurumu fark ederek çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdı.

Öğrencilerini, yoksul bir köye, alan çalışması için götüren Yunus, burada bir köylü kadının sattığı bambu tabure karşılığında çok az para kazandığını gözlemledi. Yunus, bunun üzerine kendisi 42 bambu dokumacısına borç para vermeye başladı.

Muhammed Yunus, bu fikirden hareketle verdiği kredileri arttırarak, 1983'te ''Köy Bankası'' anlamına gelen Grammeen Bankı kurdu.

Banka aracılığıyla kredi desteğini sürdüren Yunus, 2006 yılında mikrokredi sistemi için gösterdiği çaba adına Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

Yunus'a ödül getiren Grameen Projesi'nin mikrokredi dışında ayrıca, mikrofinans, mikrosigorta ve mikrotasarruf gibi uygulamalarını da içerdiği bilinmektedir.

AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler