YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Pakistan Ekonomi toplantısı yapıldı
Türkiye Pakistan Ekonomi toplantısı yapıldı
15 Ekim 2014 17:45
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "İnanıyorum ki böylesine köklü ilişkileri olan iki dost milletin ilişkilerinin daha da sıkı olması için elimizden geleni yapmak tarihe ve gelecek nesillere karşı hepimizin görevidir" dedi.

Güllüce, Ekonomi Bakanlığındaki Uğur Ercan Toplantı Salonu'nda düzenlenen Türkiye-Pakistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 15. Dönem Toplantısı Programı'nda, Türkiye'nin Pakistan ile olan dostluğuna çok büyük önem verdiğini söyledi.

Pakistan'ın siyasi istikrarı ve demokratik düzeninin korunmasının, Türkiye için büyük önem taşıdığını belirten Güllüce, "Bu çerçevede, son günlerde bazı muhalefet partilerince gerçekleştirilen gösterilerin istikrarı olumsuz yönde etkilememiş olması sevindiricidir. Meclis'teki siyasi partilerin büyük çoğunluğunun demokrasiye sahip çıkan tutumları Pakistan'da demokrasinin ulaştığı olgunluğun bir göstergesidir" ifadesini kullandı.

Güllüce, bir yandan kalkınma yönünde çaba gösterirken, diğer yandan terörle mücadele etmek zorunda kalan Pakistan'ın yanında olmaya devam edeceklerini anlattı.

"İnanıyorum ki böylesine köklü ilişkileri bulunan iki dost milletin ilişkilerinin daha da sıkı olması için elimizden geleni yapmak tarihe ve gelecek nesillere karşı hepimizin görevidir" diyen Güllüce, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Pakistan'ı ticari ve ekonomik açıdan önemli stratejik partnerler olarak görüyorum. Karma Ekonomik Komisyon ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmalarının bu stratejik ilişkiyi canlı tutmakta hayati rol oynadığını düşünüyorum. İki ülke arasındaki yakınlığı artıracak her türlü çabayı destekleyeceğimi bilmenizi isterim. Bununla birlikte bu toplantıda alınacak kararların uygulamaya konulması halinde ikili ekonomik ilişkilere somut katkılar sağlanabileceğini vurgulamak istiyorum."

"Elimizdeki imkanları etkili şekilde kullanmalıyız"

Güllüce, ülkeye gelen doğrudan yabancı sermaye rakamlarında son yıllarda görülen artışın, yabancı yatırımcıların Türkiye'deki yapısal değişimlere dair artan güvenlerini yansıttığına dikkati çekti.

Son dönemde iki ülke arasındaki yıllık ticaret hacmi sürekli artış gösterse de mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerin gerçek potansiyelinden uzak olduğunu vurgulayan Güllüce, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönemde hedefimiz, ticari ve ekonomik işbirliğini, ikili ilişkiler zincirine sağlam bir halka olarak eklemek ve bu alandaki ilişkileri, mükemmel düzeydeki siyasi ilişkiler seviyesine çıkarmak olmalıdır. 2013'te ticaret hacmimiz 722 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2013'te ithalatımız 437 milyon dolar olurken ihracatımız 285 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

2014 yılı 8 aylık veriler itibarıyla ise ticaret hacmimiz 486 milyon dolar olmuştur. 2014 yılı 8 aylık dönemde Pakistan'a ihracatımız 178 milyon dolar olurken ithalatımız 308 milyon dolar tutarında gerçekleşmiştir. Küresel krizin etkilerinin tüm etkilerine rağmen, ticaret hacmimizi dengeli biçimde artırabilmek için elimizdeki imkanları etkili şekilde kullanmamız icap etmektedir."

Bu kapsamda Türk ihraç ürünlerinin Pakistan piyasasında daha iyi tanıtılması ve çeşitlendirilmesi gerektiğine işaret eden Güllüce, ekonomik işbirliğini daha ileri seviyelere taşımak ve işbirliği alanlarının geniş yelpazeye yayılmasının faydalı olacağını aktardı.

Güllüce, toplantıda bakanlık olarak uyguladıkları projeler, çalışmalar ve yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

"Türk yatırımcıları beklemekteyiz"

Pakistan Ticaret Bakanı Khurram Dastgir Khan da toplantı vesilesiyle kardeş ülke Türkiye'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğu söyledi.

Türkiye'nin ekonomisinde reformlar yapan ve demokrasisini iyileştiren bir ülke olduğunu belirten Khan, iki ülke arasındaki sıcak ve kardeş ilişkilerinin daha büyük ekonomik işbirliğine de yansıması gerektiğini anlattı.

Khan, ikili işbirliği bakımından ülkeler arasında büyük bir potansiyel bulunduğunu ama şu anda mevcut ticari ilişkilerin potansiyelinin yeterince yerine getirilemediğine dikkati çekti.

İş çevrelerinin Pakistan'a güvenini artırmak istediklerini vurgulayan Khan, "Pakistan, tüm sektörlerden gelecek yatırımcılar için güvenli ve emniyetli bir bölgedir. Türk yatırımcıları beklemekteyiz... Yabancı yatırımı çekebilmek için ortamın güvenli, emniyetli, istikrarlı ve barışçıl olması gerekiyor. Bunun da farkındayız. Terörizmi ve aşırıcılığı ülkeden kazımak istiyoruz ki bu şekilde ülkemizde istikrarı sağlayabilelim. Bunun için harekat başlatıldı, militanlığı ortadan kaldırabilmek için. Bu harekat da başarılı şekilde hedeflerine ulaşmaktadır" şeklinde konuştu.

Türkiye-Pakistan KEK 15. Dönem Toplantısı, iki gün sürecek.

 

AA


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler