YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye o alanda 9 milyar dolar harcadı
Türkiye o alanda 9 milyar dolar harcadı
22 Kasım 2014 02:00
Türkiye'nin son 12 yılda gaz ve petrol arama çalışmaları için yaklaşık 9 milyar dolar harcadığı öğrenildi.

2105’te bu alanda 1 milyar dolarlık yatırım daha yapılacak. Böylece önümüzdeki dönemde ruhsatlandırılan alan Türkiye’nin yüzde 14’üne ulaşacak.

Türkiye petrol ve doğalgaz aramaya yönelik yatırımlarını artırırken, kuyu sahası da genişliyor. Türkiye yüzölçümünün yüzde 9’unda arama yapılması için ruhsat bulunurken, bu oran yüzde 14’e çıkıyor. Toplam ruhsatlandırılmış alanın büyüklüğü Türkiye yüzölçümünün yüzde 14’üne karşılık gelen 11 milyon hektara kadar ulaşacak. Denizlerdeki ruhsatlı alan miktarı ise yüzde 10 oranında artış gösterecek. 2015 yılında da petrol, doğalgaz ve kaya gazı araması için 1 milyar doların üzerinde yatırım yapılması planlanıyor.

Son 12 yılda toplam 8.9 milyar dolar yatırım yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, mevcut durumda yaklaşık 7.3 milyon hektarlık alanda 189 ruhsat bulunuyor. 6491 sayılı Türk Petrol Kanunu kapsamında yapılan yeni ruhsat başvurularının tamamının verilmesi halinde ilave 3.6 milyon hektarlık alan daha ruhsatlandırılmış olacak. Karaların yanı sıra Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) denizlerde petrol ve gaz aranmasına yönelik yatırımlarına devam ediyor. Denizlerde mevcut durumda 24 milyon hektarlık alanda ruhsat bulunuyor. Başvuru yapılan alanlarla birlikte ruhsatlı alanın büyüklüğü yüzde 10 oranındaki artışla 26.4 milyon hektara ulaşacak.

2 milyon metre sondaj

TPAO, dünya devi şirketlerle ortaklık kurarak Karadeniz başta olmak üzere denizlerde aramalarını sürdürüyor. Karada ise 12 yılda 2 milyon metrenin üzerinde, Türkiye’nin bir ucundan öbür ucuna kadar olan mesafede sondaj yapıldı. KKTC’de de petrol arama hamlesi başlatıldı. Yerli sismik arama gemisi inşaatına da başlanıldı.

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sismik araştırma gemisi olacak. Türkiye’nin arama çalışmaları sonucunda 2003 ile 2013 yılları arasında 24 adet ham petrol, 33 adet doğalgaz sahası olmak üzere toplam 57 adet yeni petrol ve doğalgaz üretim sahası keşfedildi. Ayrıca, 533 adet kuyuda petrol ve 372 adet kuyuda da doğal gaz bulundu.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler