YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Kuzey Irak'ta atağa geçti
Türkiye, Kuzey Irak’'ta petrol ve gaz arama çalışmalarına hız veriyor. K. Irak Bölgesel Yönetimi ile birkaç gün içinde kritik bir görüşme yapılacak. Görüşmenin ana gündem maddesi sondaj çalışmalarının bir an önce başlaması olacak.
Türkiye Kuzey Irak'ta atağa geçti
04 Ocak 2014 / 10:00 Güncelleme: 04 Ocak 2014 / 10:01

Petrol ve doğal gaz boru hatları ile dünyanın önde gelen enerji terminallerinden biri olan Türkiye petrol arama çalışmalarına hız verdi.

Kuzey Irak'’ta toplamda 13 sahada petrol ve gaz arama çalışması yapacak olan Türkiye eylem planını uygulamaya geçiriyor.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile sondaj çalışmalarının bu yıl içerisinde başlaması için önümüzdeki günlerde kritik bir görüşme gerçekleştirilecek.

Enerji yönetiminden edinilen bilgilere göre Türkiye’'nin özel önem verdiği görüşmede Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'’nden gelecek heyet ile konu ocak ayı içerisinde masaya yatırılacak. Toplantının ana gündem maddesi Türkiye’'nin yabancı bir ortaklığında bulunduğu 13 blok için bir an önce sondaja başlaması olacak.

Türkiye'’nin bölgedeki petrol ve gaz arama faaliyetlerine başlamasının yanı sıra toplantının diğer gündem başlıklarının ise yıllık 26 milyar doları bulması beklenen petrol ve doğalgaz sevkiyatında Halkbank’'ın rolünün devam etmesi ile merkezi Irak hükümetinin çekincelerinin masaya yatırılması olduğu öğrenildi. Üç önemli gündem maddesi olan toplantıda Türkiye altı sahada ortaklık yapacağı Exxon Mobil ile aynı şartlarda üretim yapacak.

Finansman için karşı atak

Enerji Bakanlığı'’nın yeni stratejisi kapsamında petrol ve gaz arama faaliyetleri için Azerbaycan ve İran gibi ülkelerle de yeni ortaklıklara gidilebileceği de ifade ediliyor.

Kuzey Irak ile petrol trafiğinde yeni sürecin adımları atılırken Türkiye finansman akışında da devre dışı kalmak istemiyor. Öncelikli olarak Halkbank'’ın yolsuzluk operasyonun etkisiyle ilk etapta kapsam dışında bırakılmasının ardından Türkiye karşı atağa geçiyor.

Petrol gelirlerinin ABD’'de bir bankada toplanması ile ilgili Türkiye ile görüşme olmadığına dikkat çeken enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili, “"Türk kamu bankaları için süreç henüz bitmiş değil. Tekrar devreye girilebilir. Bölgesel yönetimle bu ay yeniden görüşeceğiz. Bağdat yönetimi ile ne konuşuldu ona da bakacağız. Kamu bankaları üzerinden para transferi tekrar masada olacak”" dedi.

İlk doğalgaz 2017'’de

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile enerjide yeni dönem başlarken, Türkiye bu yıl içerisinde 13 sahada ilk kazmanın vurulması ile birlikte üretici ülke haline gelecek.

Sözleşmeler kapsamında Turkish Energy Company (TEC) Kuzey Irak'’ta yedi sahada petrol ve gaz aramaları yapacak. Altı sahayla ilgili olarak ise Exxon Mobil ile ortaklık gerçekleştirilecek.

Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki enerji anlaşması kapsamında Türkiye şu anda iç tüketiminin yüzde 40'’ına denk gelen 20-30 milyar metreküplük doğalgaz, anlaşma kapsamında Türkiye’ye gelecek.

Doğalgazın fiyatı ise, Türkiye’'nin ithal ettiği doğalgaz maliyetinden yüzde 50 düşük olacak. İlk gazın 2017 yılında gelmesi beklenirken, Kuzey Irak gazı öncelikle iç piyasada kullanılacak.

Kerkük-Ceyhan boru hattında patlama

Kuey Irak’'tan Türkiye’'ye petrol taşıyan Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının Selahaddin kenti yakınlarından geçen kısmında bombalı saldırı düzenlendi. Hasar nedeniyle hattan Ceyhan’a petrol akışı durdu. Hattı işleten North Oil Company’nin açıklamasına göre, hatta önceki gece kimliği belirsiz kişilerce bombalı saldırı düzenlendi.

Türkiye'nin en kaliteli petrolü gün yüzüne çıktı

Türkiye'nin en kaliteli petrolunun bulunduğu Eruh Bayıryüzü köyü, Doğu Sadak-1 petrol arama kuyusunda sondaj çalışmaları tamamlanarak, petrol üretimine başlandı.

Kuyuda üretime geçilmesi nedeniyle Siirt Valisi Ahmet Aydın beraberinde İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu ve Eruh Kaymakamı Levent Yazıcı ile Bayırdüzü köyüne giderek, Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu’ndaki çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.

Vali Ahmet Aydın, yaptığı açıklamada, 42.3 graviteli petrolün bulunduğu Doğu Sadak-1 Arama Kuyusu’nda sondaj kulesinin çıkarılması ve at başının yerleştirilmesi işlemleri tamamlandığını belirterek, üretime geçildiğini söyledi.

Çıkarılan petrolün Batman’'daki TPAO’ya ait tesislerde işlendiğini ifade eden Aydın “2.5-3 aylık üretim testlerinin sonucunda rezerv miktarının yeterli seviyede olması halinde ikinci ve üçüncü kuyular da açılabilir. Bunun için gerekli lokasyon çalışmalarına başlandı. İnşallah bu çalışmalar ilerledikçe çok daha iyi sonuçlar alacağız” dedi.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler