YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye kişi başına milli gelirde AB ile arayı kapatıyor
Türkiye kişi başına milli gelirde AB ile arayı kapatıyor
25 Mart 2016 13:10
Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Son dönemde Türkiye, Avrupa Birliği ile kişi başına millli gelirde arayı 20 puandan fazla kapattı. Keşke her 10-15 yılda Türkiye arayı 15 puan kapatabilse" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından organize edilen Uludağ Ekonomi Zirvesi açılışında yaptığı konuşmada, etkinlikte bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şimşek, son dönemde Türkiye'nin Avrupa Birliğiyle kişi başına millli gelirde arayı 20 puandan fazla kapattığını aktararak, "Keşke her 10-15 yılda Türkiye arayı 15 puan kapatabilse. Çünkü Türkiye o zaman hızlı bir şekilde Avrupayı yakalamış olur. Yakalayacağız, hem de daha hızlı. Önümüzdeki 10 yıl muhtemelen daha hızlı olacak." ifadelerini kullandı.

Şimşek, dünyada yoksulluğun önemli bir sorun olduğuna işaret ederek, "Kim ne derse desin, Türkiye mutlak yoksullukla mücadelede başarılı olmuştur." dedi.

"Sermaye kaçışının temelinde korku ve edişe var"

Sermaye kaçışının temelinde korku ve endişelerin bulunduğunu anlatan Şimşek, bunun da büyüme ve jeopolitik gerginliklerle ilişkili olduğunu dile getirdi.

Şimşek, dolayısıyla sermaye kaçışınının sadece Türkiye'de değil gelişmekte olan ülkelerde de yaşandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizim sistemi derinleştirmemiz ve tasarrufları artırmamız lazım. Bunlar önemli konulardır. Bizim aslında israf yapmamamız, ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız lazım. Kamuda biz bunu başardık, kim ne derse desin. İki ucu bir araya getirme becerisini sağladık. 

PKK'nın IŞİD terör örgütünden farkı yok

Brüksel, Paris, İstanbul ve Ankara'daki terör saldırılarından da bahseden Şimşek, şöyle devam etti:

"Terör küresel bir tehdit, küresel bir sorun ve küresel bir iş birliği gerektiriyor. Bu çok açık ve nettir. Hangi kaynaktan, hangi etnik gruptan gelirse gelsin, yani menşei ne olursa olsun, terör lanetlidir. Dünyanın bu çerçevede 'Brüksel'de PKK çadır açınca sorun yok ama IŞİD açınca sorun var. Yok arkadaş PKK'nın, IŞİD' terör örgütünden hiçbir farkı yok. Kaynağı ne olursa olsun terörle mücadele çok önemlidir."

"Terörün amacı Türkiye'de reform iradesini zayıflatmak"

Terörün amacı Türkiye'de reform iradesini zayıflatmak olduğunu söyleyen Şimşek,  Biz herşeye rağmen 90'lı yılların tuzağına düşmeyeceğiz. Hukuk devleti içerisinde en güçlü şekilde bunlarla mücadele edeceğiz. Biz reform yapmaya devam edeceğiz. Başkada sihirli bir çözüm yoktur." dedi.

"AB üyeliğini bu yüzden önemsiyoruz"

Şimşek, AB'nin ekonomik, sosyal ve siyasal anlamda reformların motoru olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AB üyeliği bu yüzden önemsiyoruz. Bizim sorunumuz sadece bir kulübe üyelik değildir. Derdimiz AB'ye üyelik için gerekli olan bütün koşuları sağlamak, sonra da vatandaşlarımız, AB'liler karar versinler. Zaten o zaman Türkiye AB'nin Norveç'i, İsviçre'si haline geldiyse AB bize zaten üyelik için yalvaracaktır diye düşünüyorum. Konumuz o değil. Bugün bizim Avrupa'ya, Avrupa'nın bize ihtiyacı var."

"Şimdi bahaneleri kalmadı"

Şimşek, dün gece geç saatlerde "Kişisel Verilerin Korunması Reformu"nu çıkardıklarını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu o kadar önemli ki... Türkiye'ye yatırım çekmek, terörle mücadele için çok önemli. Siz kişisel verileri korumuyorsanız dünyanın bazı ülkeleri 'Ben seninle verileri paylaşmam' diyor. Terörle ilgili iş birliğinde 'Ben mesafeliyim' diyor, onu bahane ediyor. Şimdi bahaneleri kalmadı."

"Kamu Personel Reformu'na ihtiyaç var"

Kamu yönetiminde reform gerektiğini vurgulayan Şimşek, şunları söyledi:

"Kamu Personel Reformu'na ihtiyaç var. Kritik olan bu alanda çok konuştuk ama ilerleme sağlayamadık. Bu dönemde 657'yi kökten değiştirmemiz lazım."


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler