YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Türkiye iyi ekonomik sicile sahip ülke”
“Türkiye iyi ekonomik sicile sahip ülke”
“Türkiye iyi ekonomik sicile sahip ülke”
25 Ekim 2008 / 18:38 Güncelleme: 25 Ekim 2008 / 00:00


Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler, ''iyi ekonomik sicile'' sahip bulunuyor.

Fon bu nedenle, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelere, özel bir kredi imkânı sunma konusunda çalışmalar yapıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, IMF, bazı özel koşulları taşıyan üyelere, istemeleri halinde, kısa vadeli finansman imkânından faydalandırma planı üzerinde duruyor.

Halen görüşmeleri devam eden ve İcra Direktörleri Kurulu'nda da ele alınacak olan yeni finansman imkânı, bazı üye ülkelere, iç ve dış dalgalanmaları önlemek amacıyla, ihtiyaç duymaları halinde hızlı bir likidite sağlamayı amaçlıyor.

TÜRKİYE, ''İYİ EKONOMİK SİCİLE'' SAHİP ÜLKELER ARASINDA

Edinilen bilgiye göre, IMF, Türkiye, Brezilya ve Güney Kore gibi ''iyi ekonomik sicile'' sahip ülkelere kısa vadeli, döviz cinsinden özel bir kredi imkânı sunmayı planlıyor.

IMF'nin bu yeni finansman imkânının kullandırılmasında, üye ülkenin borçlanma sorununun olmaması bir ön şart olarak kabul ediliyor, bu nedenle, Türkiye, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkelerin borçlanma sorununun olmadığı belirtiliyor.

Diğer bir koşul olarak olarak ise üye ülkenin içyapısal bir ekonomik sorununun olmaması ve ekonomik sorunların, küresel dalgalanmanın ikincil etkisinden kaynaklanması gerekiyor.

TÜRKİYE, BREZİLYA VE GÜNEY KORE FARKLI KONUMDAIMF yetkilileri, Türkiye, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkelerin, Fon ile son dönemde acil anlaşma sıkıntısına giren Macaristan ve diğer ülkelere göre, daha farklı ve iyi konumda olduklarına dikkat çekiyor.

IMF'nin daha sonraki aşamada, diğer gelişmekte olan ülkelere göre nispeten daha iyi durumda bulunan ülkelere de bu imkânı sunabileceği belirtiliyor.

Fon, yeni özel kredi imkânı ile uluslararası bankaların, kredilerini dondurmaları nedeniyle ortaya çıkan sorunların aşılmasını ve bu bankalar yeniden kredi sağlayana kadar, bazı üye ülkelerin likidite sorunu çekmemesini hedefliyor.

IMF'nin hazırladığı diğer bir imkân çerçevesinde ise üye ülkelere kotaları nispetinde hızlı bir kredi kullanma imkânı sağlanacak.

Fon'un elinde 200 milyar dolarlık bir ilave kredi kaynağı bulunuyor. IMF'nin, üye ülkelere sağladığı krediler, ''ikincil etki'' sağlayarak, iç ve dış borçlanma imkânlarının da artmasına katkıda bulunuyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler