YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye insani yardımlarını en fazla arttıran ülke'
'Türkiye insani yardımlarını en fazla arttıran ülke'
23 Mart 2015 16:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Milli gelirine oranla insani yardımlarını en fazla arttıran ülke sıralamasında dünyada birinciyiz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'daki, Kızılay Olağanüstü Genel Kurulu'nda, Kızılayın ülkedeki, bölgedeki, dünyadaki tüm insanların zor zamanlarında gece gündüz yanlarında olduğunu belirtti.

 

Deprem, sel, heyelan, yangın, kriz olduğunda, insanların içecek suya, yiyecek ekmeğe ihtiyaç duyduğunda gözlerin kırmızı hilali aradığını vurgulayan Erdoğan, "Tüm tabii ve insani felaketlerde herkesten önce Kızılay oradadır, orada olması beklenir. Herkes, her kurum gecikebilir ama Kızılayımız gecikmez, gecikemez. Kızılayın böyle bir lüksü yoktur" dedi.

Kızılay ve Yeşilay ile ilgili yasanın Meclis Genel Kurulu'ndan çıktığını hatırlatan Erdoğan, "Şimdi bana gönderilecek. Cumhurbaşkanlığı makamına geldikten sonra da bizler onaylayıp ondan sonra Resmi Gazete'de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılayın mevcut genel merkezinin kuruma yakışmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Böyle ara sokakta, sokak arkalarında bir yer Kızılayımıza yakışmıyor. Kızılayımızı ziyaretimde bunu gördüğümde gerçekten üzülmüştüm. O zaman gerek genel başkan gerek yönetim kurulu üyeleriyle de bunu paylaştık. Dedik, 'Bir an önce artık buradan çıkmak lazım.' Şimdi inşallah Milli Emlak'tan yaklaşık 30 dönüm kadar yer tahsis edilmek suretiyle Kızılayımızı Eskişehir yolu üzerinde güzel bir merkezde, ihtiyaca yönelik bir projeyle, bir hareket merkeziyle inşallah dünyanın da inanıyorum ki sadece Türkiye'nin değil, cazibe merkezi, örnek bir genel başkanlık merkezine, bir hareket merkezine inşallah sahip olmasını istiyoruz. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. Bizim için Kızılayı değerli kılan doğal afetlerdeki, insani krizlerdeki çalışmaları yanında savaşlarda ortaya koyduğu fedakarlıkları ve kahramanlıklarıdır. Böyle bir merkezin en ileri teknolojiyle donanımlı olması, en önemli hareket merkezi olarak burada bu donanıma sahip olması çok büyük önem arz ediyor. Bu bakımdan bu yeri önemsiyoruz. İnşallah en kısa zamanda projesi, inşası ve bitimiyle açılışında da hep birlikte bir arada oluruz."

''45 milyondan 4,5 milyar dolara çıktık''

Erdoğan, dost düşman herkesin saygısını ve hürmetini kazanmış bir kurum olan Kızılayın mensuplarının tüm bu savaşlar boyunca verdikleri hizmetlerin gerçekten takdire şayan olduğunu söyledi.

Türkiye'nin geçtiğimiz yıl yaklaşık 4,5 milyar dolarlık yardımıyla dünyada en çok insani yardım yapan üçüncü ülke olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''10 yıl önce yapılan yardım neydi biliyor musunuz? 45 milyon dolar. 45 milyondan 4,5 milyar dolara çıktık. Milli gelirine oranla insani yardımlarını en fazla arttıran ülke sıralamasında ise dünyada birinciyiz. Veren el alan elden üstündür. Böyle inandık böyle yürüdük. Yıllarca kendisi dışarıdan yardım alan,  hani o meşhur deyimle 70 cente muhtaç Türkiye, bugün hamdolsun dünyanın dört bir yanında çok ciddi yardım faaliyetlerinde bulunuyor.''

Gelişmiş ülkelerin, insani yardım konusunda Türkiye'nin gerisinde kaldığına dikkati çeken Erdoğan, "Yaptığımız harcama şu ana kadar 5,5 milyar dolar. Bizi gördükleri zaman ne diyorlar bize. Türkiye gerçekten bu tür yardımlarda örnek bir ülke. Tüm Avrupa'da ne kadar var? Tüm Avrupa'da şu anda 250 bin civarında. Ama bize BM'den, tüm dünyadan gelen destek 250 milyon dolar. Harcama 5.5  milyar dolar. İşte bu Türkiye'nin ne denli cömert bir ülke olduğunu gösteriyor" dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler