YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye imzayı attı
Türkiye imzayı attı
07 Kasım 2012 22:37
Türkiye, 2015 yılında İtalya'nın Milano kentinin ev sahipliği yapacağı EXPO fuarına katılım sözleşmesini törenle imzaladı.

EXPO 2015 Merkezi'nde düzenlenen imza törenine Lombardiya Bölge Valisi Roberto Formigoni, EXPO 2015 Direktörü Giuseppe Sala ve Türkiye adına EXPO 2015 Sergi Yüksek Komiseri emekli büyükelçi Burak Gürsel ile Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök katıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye'nin katılım sözleşmesini imzalamasıyla EXPO 2015'teki yerini tespit ettiği ve yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olacağı belirtildi.

Törende yapılan konuşmalarda bölge valisi Formigoni, dünya meselelerinin kavşağında, Avrupa ile Asya arasında köprü konumunda bulunan Türkiye'nin imzasının önemine değindi. Lombardiya Valisi Formigoni, Türkiye'nin sadece jeostratejik açıdan önemli olmadığını, büyüyen ekonomisiyle bölgesel güç olarak görüldüğünü de söyledi.

Türkiye adına katılım sözleşmesini imzalayan emekli büyükelçi Burak Gürsel de kentte devam eden EXPO hazırlıklarını ve İtalyan halkının yaratıcılığını ördüğünü, bu nedenle EXPO 2015'in çok güzel ve unutulmaz bir etkinlik olacağına dair bir şüphesi bulunmadığı ifade etti.

Burak Gürsel, EXPO 2020'ye adaylığını koyan İzmir için de İtalya'dan destek beklediklerini kaydetti.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler