YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ile KKTC arasında İşbirliği Protokolü onaylandı
Türkiye ile KKTC arasında İşbirliği Protokolü onaylandı
06 Şubat 2013 10:18
Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Hükümeti Arasında Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü onaylandı.

 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan milletlerarası anlaşmaya göre, Türkiye ile KKTC Hükümeti, aralarında ekonomik ve mali işbirliğinin 2013, 2014 ve 2015 yıllarında sürdürülmesi hususunda anlaştılar.
 
Anlaşma uyarınca KKTC, 2013, 2014, 2015 yıllarında ''Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı''nı reformları hayata geçirerek ve mali disiplin çerçevesinde faiz hariç cari bütçe açığını Program sonunda 315 milyon liraya indirerek uygulamayı taahhüt etti.
 
Türkiye ise 2013, 2014, 2015 yıllarında Türkiye'den su ve elektrik teminine yönelik projeler hariç toplam 3 milyar liraya kadar olmak üzere TL cinsinden hibe ile TL veya dolar cinsinden kredi yardımında bulunmayı, KKTC'de borç yönetiminin faaliyete geçirilmesi ve kamu bankalarının reforme edilmesi amacıyla 300 milyon liraya kadar ilave kredi yardımı yapmayı, KKTC Hükümeti'nin ihtiyaç duyacağı her alanda teknik yardım sağlamayı, kamu görevlilerini ve diğer uzmanlarını gerektiği sürece KKTC'de geçici olarak görevlendirmeyi taahhüt etti.
 
Anlaşmaya göre, KKTC ekonomisinin gidişatı ve Programın uygulamaları, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC teknik heyetlerinin 6 ayda bir yapacakları gözden geçirme toplantılarında değerlendirilecek. Reformları desteklemek için ayrılan kaynak, reformların finansmanında veya reformların tamamlanması şartına bağlı olarak bütçe açığı için kullanılacak.
 
 
AA
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler