YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ikinci sıraya yerleşti
Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol'un sunacağı Türkiye raporu lansmanında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye enerji büyümesini rekor düzeye taşıyarak 2'nci sıraya yerleşti" dedi.
Türkiye ikinci sıraya yerleşti
30 Eylül 2016 / 17:00 Güncelleme: 30 Eylül 2016 / 17:03

Türkiye'nin özellikle gaz konusundaki bağımlılığı açısından önümüzdeki süreçte çok önemli yatırımlara imza atılacağına dikkat çeken Bakan Albayrak, "Bu adımlardan bir tanesi 18 katrilyonluk 21 firmanın yapacağı iletim yatırımları" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde gerçekleştirilecek Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol'un sunacağı Türkiye raporu lansmanında konuştu.

Bakan Albayrak'ın konuşmasından önemli başlıklar ise şöyle oldu:

Türkiye enerji büyümesini rekor düzeye taşıyarak 2'nci sıraya yerleşti.

Türkiye özellikle gaz konusunda bağımlılık açısından önümüzdeki süreçte çok önemli yatırımlara imza atacak.

Dünyada enerji alanında büyümede 2. olan bir ülkeden bahsediyorsanız daha iyi olmak zorundasınız. Bu adımlardan bir tanesi 18 katrilyonluk 21 firmanın yapacağı iletim yatırımları.

Tüm bunlar yeterli değil. Peki ne tür adımlar atacağız? Yer altı ve maden zenginliğimizi nasıl kazandırabiliriz konusunda adımlar atacağız.

GÜNEŞ VE RÜZGARDA ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP

Türkiye güneş ve rüzgarda önemli bir potansiyele sahip. Peki bölge üzerinde baktığınız zaman diğer ülkeler içerisinde liberal ekonominin çok kolay hareket edebilir olması kriterleriyle çok kolay olmadığını biliyoruz.

Belirli bir kapasite belirli bir süre alım garantisi ve karşılığında yerli üretim ve AR-GE çalışmalarının olacağı ilk ihalemizi yapacağız.

Yenilenebilir güneş enerjisiyle ilgili şeffaf ihale gerçekleşecek. İnşallah bu yıl sonu itibariyle yenilenebilir enerji alanında çok önemli oldıuğunu düşündüğümüz bu ihalelerle 2016 yılını özel bir noktaya taşıyacağız.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler