YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye hakkında muhteşem senaryo
Türkiye hakkında muhteşem senaryo
19 Mart 2015 15:16
Fitch'in yarın yapacağı Türkiye değerlendirmesi öncesinde yayınlanan raporda Türkiye'nin kredi notu ile ilgili 3 farklı senaryo ortaya çıktı

Orta Vadeli Program'ın (OVP) ekonomik hedeflerinin başarıya ulaşması ve yönetim göstergelerindeki 15 yıllık yakınsama süreci varsayımına göre, Türkiye'nin kredi notunun 2020'de "A-" olacağı tahmin ediliyor.

Kalkınma Bakanlığı Ekonomik Modeller ve Stratejik Araştırmalar Genel Müdürlüğü bünyesinde Fatih Bahadır Haspolat tarafından hazırlanan "Ülke Kredi Notlarının Belirleyicileri: Türkiye'nin Kredi Notunun Ülke Karşılaştırmalı Analizi" başlıklı planlama uzmanlığı tezinde, Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) ve Orta Vadeli Program (2015-2017) çerçevesinde ülke kredi notu tahminlerine yer verildi.

Çalışma kapsamında, ülke kredi notunu tahmin etmeye yönelik kullanılan model sonuçlarından ileriye dönük tahmin elde etmek üzere, modelde yer alan ekonomik veriler OVP hedefleri ışığında ileriye doğru çekildi.

3 basamak birden artabilir

Yönetim göstergeleri için üç farklı senaryo çizildi...

- İlk senaryoda, Onuncu Kalkınma Planı'nda yer alan politikaların hayata geçirilmesiyle Türkiye'nin yönetim göstergeleri puanının artacağı ve 15 yıllık bir süreçte yüksek gelirli OECD üyesi ülkelerin ortalamasına yaklaşacağı varsayıldı. Bu varsayım ve tahminler ışığında Türkiye'nin kredi notunun 2016'dan itibaren kademeli olarak artacağı öngörülüyor. OVP'nin ekonomik hedeflerinin başarıya ulaşması ve yönetim göstergelerindeki 15 yıllık yakınsama süreci varsayımıyla Türkiye'nin kredi notunun 2020'de 2013'e göre 3 basamak artarak "A-"ye yükseleceği tahmin ediliyor.

- Yönetim göstergelerinde daha yavaş bir yakınsama sürecinin öngörüldüğü ikinci senaryoda ise bu göstergelerin yüksek gelir düzeyindeki OECD üyelerinin ortalamasına 30 yılda yakınsayacağı varsayıldı. Bu durumda ise Türkiye'nin kredi notunun 2020'de 2013'e göre 2 basamak artarak "BBB+" olacağı öngörülüyor.

- Onuncu Kalkınma Planı'ndaki ekonomik hedefler ve 2023 hedeflerinin başarıyla ulaşacağı, fakat yönetim göstergelerinde herhangi bir iyileşme öngörülmediği üçüncü senaryoda ise Türkiye'nin kredi notunun 2020'de "BBB" düzeyine çıkabileceği tahmin ediliyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının yatırım yapılabilir seviyede verdikleri kredi notları şöyle:

Yatırım Yapılabilir SeviyeS&PMoody'sFitchSayısal Değer
AAAAaaAAA22
AA+Aa1AA+21
AAAa2AA20
AA-Aa3AA-19
A+A1A+18
AA2A17
A-A3A-16
BBB+Baa1BBB+15
BBBBaa2BBB14
BBB-Baa3BBB-13
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler