YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, Fransa ile füze konusunda anlaştı mı?
Türkiye'nin Çin ile yaptığı füze savunma sistemi ihalesinde anlaşmazlıklar çıkınca, Erdoğan ikinci seçenek olarak Fransa ile görüşmeler olduğunu söyledi.
Türkiye, Fransa ile füze konusunda anlaştı mı?
10 Eylül 2014 / 03:00 Güncelleme: 10 Eylül 2014 / 08:58

Galler'den NATO Zirvesi dönüşü, uçakta gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alternatif seçenek olarak füze alımı konusunda Fransa ile görüşmeler olduğunu söylemişti.

Ünlü Fransız Gazetesi Le Monde ise, Türkiye-Fransa görüşmelerini gündemine taşıdı. "Ankara füze almaya hazır" başlıklı haber, akıllara Türkiye'nin Fransa ile kesin bir anlaşma yapıp yapmadığı sorularını da getirdi.

Çin'in silahsızlanma eylemi ihlali konusunda Amerikan yaptırımlarına tabi olduğu hatırlatılan haberde, Erdoğan'ın açıklamalarına yer verildi.

İşte Le Monde'un o haberi:

Ankara füze almaya hazır

Başlangıçta Çin ile sözleşme olan, sonrasında anlaşmazlıklar çıkan füze konusunda, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile uzun menzilli bir füze sistemi için Fransa görüşmeler yapıyor. Geçen yıl Çin, Precision Machinery Import and Export Corp (CPMIEC) sistemini seçti ve Türkiye müttefik olduğu Kuzey Atlantik Antlaşması'ndan kırgın ayrıldı. Çin toplumu, İran, Suriye Kuzey Kore'ye karşı, 'silahsızlanma eylemi ihlali' için Amerikan yaptırımları listesine girdi.

Erdoğan, Galler'de düzenlenen NATO Zirvesi dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada; “Gerek ortak üretim, gerek know how meselesinde daha sonra bazı uyuşmazlıklar çıktı Çin ile aramızda" dedi.

Erdoğan konuşmasına; "Gerek ortak üretim, gerek know how meselesinde daha sonra bazı uyuşmazlıklar çıktı Çin ile aramızda. Şu anda buna rağmen arkadaşlar görüşmeye devam ediyor ama ikinci sıradaki Fransa yeni tekliflerle önümüze geldi. Şu anda Fransa ile görüşmelerimiz sürüyor. Çünkü burada bizim için ortak üretim çok çok önemli.” şeklinde devam etti.

İhalenin Uzaması

Türkiye geçen ay, CPMIEC ve Eurosam ayrıca üçünü pozisyondaki Amerikan Raytheon ihale katılımcılarını davet etti. Ayrıca, Amerikan Savunma Sekreteri Chuck Hegel, pazartesi günü Ankara'yı ziyaret etti.

Şirket Füze Sistemleri Savunma Sistemleri (MBDA - BAE Systems Airbus ve Finmeccanica arasındaki ortak girişim) tarafından Eylül ayında düzenlenen ihalede, Fransız-İtalyan konsorsiyumu ve Thales CPMIEC ihaleyi kazanmış, Eurosam, ikinci bitirmişti, Öneriler ise  3,4 milyar dolar (2600000000 €) idi.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler