YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye  erenji ve gaz üssü olma yönünde ilerliyor
Türkiye erenji ve gaz üssü olma yönünde ilerliyor
25 Eylül 2014 16:08
Avrupa Enerji ve Ticareti Federasyonu ( EFET ) Başkanı Peter Styles, Türkiye'nin hem elektrik hem doğalgazda üs olma yönünde ilerlediğini söyledi.

Styles, İstanbul Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi'nde yaptığı sunumda, Avrupa'daki enerji sektörüne ilişkin bilgiler verdi.Şeffaf bir elektrik piyasasına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Styles, "Bu anlamda sektör oyuncularının ve siyasi çevrelerin diyaloğunu önemsiyoruz" diye konuştu.

Styles, Almanya'nın Avrupa'da elektrik enerjisinde "üs" haline geldiğini belirterek, "Türkiye de hem elektrik hem doğalgazda üs olma yönünde ilerliyor" ifadesini kullandı.

Alman RWE enerji firması üst düzey yöneticisi Markus Enke de Türk enerji sektöründeki liberalizasyon sürecini yakından takip ettiklerini ve yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. Enke, "EÜAŞ'ın ve yap-işlet, yap-işlet-devret prosedürleriyle ilgili belirsizlikler ortadan kaldırılmalı ki piyasayla ilgili öngörülebilirlik ve güven artsın" dedi.

RWE'nin Türkiye'ye ilk yatırımı 2008 ekonomik krizi sırasında yaptığını anlatan Enke, "Türkiye piyasasından kesinlikle çekilmeyeceğiz" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler