YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye enerjinin ‘koridoru‘ değil, ‘ana merkezi‘ oluyor
Türkiye enerjinin ‘koridoru‘ değil, ‘ana merkezi‘ oluyor
18 Temmuz 2015 19:24
Türk Akımı aracılığıyla Rus gazının AB'ye aktarılacak olmasında Türkiye, önemli avantaj elde etti. Doğu-Batı ile Kuzey-Güney arasında enerji kaynakları güzergahının Türkiye olması, Türkiye'yi enerjide merkez üssü ülke konumuna getirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Rus Devlet Başkanı Putin'in gündeme getirdiği 'Türk Akımı', enerjide dengeleri değiştirecek. SETA'nin analizinde, TANAP'la birlikte Türk Akımı'nın, Türkiye'yi enerjide merkez üssü haline dönüştüreceği vurgulandı. 

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı, TANAP'la birlikte Türk Akımı'nın, Türkiye'yi enerjide merkez üssü haline dönüştüreceğini vurguladı. Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl ve Mehmet Kızılkaya tarafından hazırlanan "Rusya-AB-Türkiye Üçgeninde Türk Akımı" başlıklı perspektifte, projenin hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekilerek, şu tespitler yapıldı:

Merkez üsssü Türkiye

Türk Akımı aracılığıyla Rus gazının AB'ye aktarılacak olmasında Türkiye, önemli avantaj elde etti. Doğu-Batı ile Kuzey-Güney arasında enerji kaynaklarının aktarımını sağlayacak enerji anlaşmalarının vazgeçilmez güzergahının Türkiye olması, Türkiye'yi enerjide merkez üssü ülke konumuna getirecek.

AB'ye girişi hızlandırır

Adımlar, Türkiye'nin bölgesel aktörden küresel aktöre dönüşmesinde kilit rol oynayacak. Türk Akımı'yla doğalgazın, Türkiye ve Yunanistan'la birlikte Macaristan, Makedonya ve Sırbistan'dan geçmesi planlanıyor. Bu ülkelerin enerji ihtiyacının karşılanması ve AB üyesi olmayan ülkelerin de AB'ye giriş sürecinin hızlandırılması bekleniyor.

15 milyarı Türkiye'de depolanacak

Rus Gazprom ile BOTAŞ arasındaki mutabakat zaptına göre Türk Akımı ile 15 milyar metreküpü Türkiye'de, 48 milyar metreküpü de Yunanistan'da depolanacak şekilde toplamda 63 milyar metreküp doğalgaz aktarılmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler