YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye enerjide risk beklemiyor
Türkiye enerjide risk beklemiyor
16 Temmuz 2013 13:50
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye enerji sistemi açısından doğalgaz kesintisi ve kuraklık riski ihtimalinin düşük olacağı öngörülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, yıl sonuna kadar Türkiye'de elektrik ve doğalgaz taleplerinin ortalama seviyede olması bekleniyor. Türkiye enerji sistemi açısından doğalgaz kesintisi ve kuraklık riski ihtimalinin düşük olacağı öngörülüyor.

Bakanlık uzmanları, uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan uzun dönem sıcaklık ve yağış tahminleri üzerine yapılan çalışmalar çerçevresinde Türkiye ve çevresinde elektrik ve doğalgaz talebi ile kuraklık ve kesinti risklerini değerlendirdi.

Buna göre, yılın ikinci yarısında elektrik ve doğalgaz talebinin mevsimsel faktörlerin etkisi temmuz ayında "yüksek" düzeye çıkması, diğer aylarda ise "orta" düzeyde seyretmesi bekleniyor.

Barajlardaki su seviyesi açısından mevsimsel etkinin ağustos ayından "çok yüksek" düzeye çıkması, eylül ve aralık aylarında "yüksek" bir etkilenme olması öngörülüyor. Diğer aylarda ise baraj seviyelerinin "orta" düzeyde olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'yi de yakından ilgilendiren Doğu Avrupa ve İran-Azerbaycan'da doğalgaz talebinin orta düzeyde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Tüm bu beklentiler doğrultusunda yıl sonuna kadar Türkiye enerji sistemi açısından gaz kesintisi ve kuraklık riski ihtimalinin düşük olduğu değerlendiriliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler