YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye elektrik rekorunu kırdı
Türkiye elektrik rekorunu kırdı
01 Eylül 2013 11:01
Bakan Yıldız: "Yılın 8 ayında ülke olarak günlük ortalama 663 milyon kilovatsaat elektrik tükettik."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yılın 8 ayında Türkiye'de günlük ortalama 663 milyon kilovatsaat elektrik tüketildiğini, 29 Ağustos'ta gerçekleşen 772 milyon kilovatsaat ile bu yılın elektrik tüketim rekorunun kırıldığını bildirdi.

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, yaz aylarındaki elektrik tüketimine ilişkin bilgi verdi. Bu yılın 8 ayında Türkiye'de günlük ortalama 663 milyon kilovatsaat elektrik tüketildiğini ifade eden Yıldız, 29 Ağustos'ta 772 milyon kilovatsaat ile bu yılın elektrik tüketim rekorunun kırıldığını belirtti. Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu tüketimde yılın en sıcak gününü yaşamamızın önemli etkisi oldu. Özellikle batı, güney ve güneydoğu illerimizle İstanbul ve Ankara'da klimalar günlük ortalamadan çok daha fazla açık kaldı, buzdolapları ise çok daha yüksek soğutmayla çalıştı. Aynı gün saat 14.10'da tüketim tüm yılın en yüksek ani artışını yaşadı.

Yaz sıcaklarında gün içinde 12.00-15.00 saatleri arasında tüketim en üst seviyeye ulaşıyor. Bu saat aralığında santrallerin kusursuz çalışmalarını titizlikle programlıyoruz. Bu tüketim artışlarını bugüne kadar sorunsuz şekilde karşıladık. Şu an için elektrik arzında bir sıkıntı öngörmüyoruz."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler