YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ekonomisi ile uçuşa geçecek
Türkiye ekonomisi ile uçuşa geçecek
14 Nisan 2015 19:30
ABD Tarım Bakanlığı, 2030 yılında dünyanın en büyüğü haline gelecek ekonomileri sıraladı. Türkiye ekonomisinin büyüklüğü ikiye katlanacak.

15 yıl sonra dünya ekonomisinde hangi ülkeler söz sahibi olacak? Bloomberg bu sorunun yanıtını verirken, “Yeni ekonomik düzene hazırlıklı olun. 15 yıl sonra ABD'nin dünya ekonomisi üzerindeki egemenliği çok daha zayıf olacak. Birçok gelişen piyasa ciddi şekilde öne çıkarken, Avrupa'nın büyük ekonomilerinin bir kısmı geride kalmış olacak” değerlendirmesini yaptı.

ABD Tarım Bakanlığı, 2030 yılında dünyanın en büyüğü haline gelecek ekonomileri sıraladı. Bakanlığa göre 2030'da ABD 24.8 trilyon dolarlık yıllık üretimle çok az farkla dünyanın en büyük ekonomisi konumunu muhafaza edecek. 2006'da dünya ekonomisinin yüzde 25'ini, 2015''te ise yüzde 23'ünü teşkil eden Amerika'nın payı, 2030'da yalnızca yüzde 20 olacak.

Çin'in gayri safi yurtiçi hasılası bugünkünün iki katı olarak, Asya devini ABD'nin hemen arkasına yerleştirecek. Bu yıl dünyanın 8. büyük ekonomisi olan Hindistan ise Brezilya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya'yı aşarak üçüncü sıraya gelecek.

Rusya 2.6 trilyonluk ekonomisi ile dünyanın 10'uncu büyüğü olacak.  Türkiye ekonomisinin büyüklüğü ikiye katlanacak ve 1.6 trilyon dolara yükselecek. Türkiye'nin GSYİH'si 2013'te 822 milyar dolar düzeyindeydi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Hindistan'ın 15 yıl içinde dünyanın en büyük iş gücüne sahip ülkesi olacağını belirtiyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler