YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye dünyada 10 numara!
Dünya otomotiv üretiminde 16'ncı sırada bulunan Türkiye, otomotiv istihdamında ise 10'uncu. Türkiye sektörde çalışan 230 bin kişilik istihdam rakamıyla İngiltere, İtalya gibi ülkeleri de geride bırakıyor.
Türkiye dünyada 10 numara!
06 Ocak 2014 / 07:25 Güncelleme: 06 Ocak 2014 / 11:55

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü, ihracat şampiyonu otomotiv, aynı zamanda da istihdam kaynağı...

Son yıllarda üretim, ihracat ve iç pazar rakamlarının büyümesi istihdama da yansıdı. Türkiye, otomotivde en fazla çalışanı olan ülkeler sıralamasında yükseldi. Bugün otomotiv ana sanayide çalışanların sayısı yaklaşık 50 bin kişi. Yan sanayi firmalarında çalışanların sayısı ise 110 bin kişiyi buluyor. Bu rakama yetkili satıcılar ve servislerde çalışanlar eklendiğinde rakam 230 bini geçiyor. Dünya otomotiv üretiminde 16'ıncı sırada bulunan Türkiye, otomotiv istihdamında ise 10'uncu sırada yer alıyor. Uluslarararası Otomotiv Sanayicileri Birliği verilerine göre Türkiye, az farkla önemli otomotiv ülkesi Kore'ye geçilirken, İngiltere, İtalya gibi ülkeleri ise geride bıraktı.

2014'te istihdam artacak

Dünyada en fazla otomotiv istihdamı bir milyon 605 bin kişiyle Çin'de bulunuyor. Bu ülkeyi, 954 bin kişiyle ABD, 773 bin kişiyle Almanya izliyor. Yeni model yatırımları ve kapasite artışları 2013'te istihdamı artırdı. 2014'te de istihdam artmaya devam edecek. Ford Otosan, yeni fabrikası ve yeni Ar-Ge merkezinin açılmasıyla çalışan sayısı artırmayı planlarken, yıl sonunda yenilenen i20 modelini üretecek Hyundai Assan da yeni işçi alacak.

Cirosu 2 trilyon euro

Otomotiv, dünyadaki her büyük ülke ekonomisi için önemli bir sektör. Yaklaşık 2 trilyon euro ciroya sahip otomotiv sektörü, eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 6'ncı ekonomisi olurdu. Yaklaşık 85 milyar euro Ar-Ge yatırımı yapan sektör, tüm dünyada devletlere 433 milyar euronun üzerinde vergi geliri yaratıyor.

50 milyon ekmek yiyor

Bugün 50 motorlu taşıt aracı üreticisi, 20 ülkede 9 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Ancak, otomotivde çalışan her kişi, en az 5 kişiye iş olanağı yaratıyor. Demir-çelik, alüminyum, cam, plastik, tekstil, elektrik, banka ve sigorta şirketlerinde çalışanlarla, otomotivden ekmek yiyenlerin sayısı 50 milyonu buluyor. Bu rakam dünyanın toplam istihdamının yüzde 5'inden daha fazla.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler