YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye çok iyi bir turizm ülkesi"
"Türkiye çok iyi bir turizm ülkesi"
21 Haziran 2014 19:55
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye çok iyi bir turizm ülkesi. Geçen sene 35 milyonun üzerinde ziyaretçimiz oldu. Turizmden 30 milyar dolara yakın bir gelirimiz var ama biz bunu daha da artırmak istiyoruz" dedi.

Yılmaz, helikopterle geldiği Kemaliye ilçesinde, "36. Uluslararası Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği"nin açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğin hem Kemaliye hem de Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, Bakan Yılmaz'a, Kemaliye'ye özgü, geleneksel kapı tokmağı takdim etti.

Bakan Yılmaz, daha sonra beraberindekilerle, Karanlık Kanyon'da yenilenen Sırat On Fırat Kablo Hattı'nda ilk kez düzenlenen, 17 ülkeden 40 sporcunun katıldığı "rope jump" atlayışlarını izledi.

Bir gazetecinin atlayışlarla ilgili düşüncelerini sorması üzerine Yılmaz, Karanlık Kanyon'un Türkiye'nin muhteşem kanyonlarından biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çok özellikli bir yer. Türkiye'de bu tarz atlamaların yapılabileceği tek yer ve Türkiye'den, yurt dışından çeşitli sporcuların gelip bu faaliyetleri gerçekleştirdiği bir kanyon. Muhteşem bir tabiat. Hem tarihi, kültürel değerleriyle hem de bu muhteşem doğasıyla Kemaliye ilçemizin gerçekten çok özel bir konumu var, potansiyeli var. Rahmetli Yazıcıoğlu'ndan başlayarak bu potansiyel yavaş yavaş tüm Türkiye'de, dünyada da tanıtılıyor. Biz de Kalkınma Bakanlığı olarak kalkınma ajansımız kanalıyla burada bir fizibilite çalışması yapıyoruz. İnşallah, burada sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en yüksek köprüsünü inşa edeceğiz. Bu atlamalar burada gerçekleştirilecek. Hem bu yörenin tanıtımına hem Türkiye'nin tanıtımına da çok ciddi katkısı olacak. Bir taraftan da tabii, bu tür güzel çalışmalar, insanlarımızın refahının artmasına, bu bölgedeki ekonomik faaliyetin canlanmasına, turizmin gelişmesine katkıda bulunacak."

Bakan Yılmaz, kanyonun ileri ki yıllarda daha çok değerlendirileceğini dile getirerek, doğa turizmi açısından son derece önemli bir merkez olacağını kaydetti.

Bir basın mensubunun, atlayışı denemeyi düşünüp düşünmediğini sorması üzerine Yılmaz, "Vallahi hiç mümkün değil. Görüyorsunuz, gerçekten bakmak bile zor. Bunlar tabii, ekstrem spor denen böyle uç sporlar. Herkesin yapabileceği işler değil. Yapanların da çok özel şartlarda eğitimli insanlar olması gerekiyor. Böyle her önüne gelenin de denememesi lazım. Tabii, hiç tavsiye etmem" dedi.

Türkiye'nin deniz-kum turizmiyle tanındığını kaydeden Yılmaz, "Ama biz biliyorsunuz hükümet olarak son 10 yılda 'alternatif turizm' dediğimiz doğa turizmi, termal turizm, yayla turizmi gibi bütün bu turizm çeşitlerini artırmaya çalışıyoruz. Çünkü bunlar birbirini bütünlüyor. Türkiye çok iyi bir turizm ülkesi. Geçen sene 35 milyonun üzerinde ziyaretçimiz oldu. Turizmden 30 milyar dolara yakın bir gelirimiz var ama biz bunu daha da artırmak istiyoruz" diye konuştu.

Yılmaz'a temasları kapsamında, Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir ve Kemaliye Kaymakamı Mehmet Öztürk de eşlik etti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler