YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye çok daha iyisini hak ediyor
Türkiye çok daha iyisini hak ediyor
28 Mart 2013 17:44
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Standard&Poors'un Türkiye'nin kredi notunu artırmasını Londra'da değerlendirdi.

Şimşek, "Kredi artışları her zaman anlamlıdır ve bu anlamda dünkü karar cesaret verici olumlu bir adımdı. Ama siz de takdir edersiniz ki, Türkiye çok daha iyisini hak ediyor. Gecikmiş bir karar.'' dedi.

'Türkiye'nin Altyapısına Yatırım'' başlıklı konferansın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şimşek, "Şu anda Türkiye'nin uluslararası piyasalarda işlem gören tahvillerine baktığınızda zaten göreceksiniz ki, Türkiye bugünkü notunun çok çok üzerinde bir notla değerlendirilip fiyatlandırılıyor." ifadelerini kullandı.

Uluslararası piyasalarda Türkiye'nin finansal durumunun takdir edildiğini ve iyi bilindiğini vurgulayan Şimşek, "Takdir etmede geciken nazlanan bir kesim varsa o da kredi derecelendirme kuruluşları." eleştirisini getirdi. Bakan Şimşek şöyle devam etti: "Biz kendi evimizi düzene sokmaya devam edeceğiz, reformlara devam edeceğiz. Ekonomik performansımızı güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. Eninde sonunda ben inaniyorum ki bunlar takdir görecek."

Türkiye'nin kredi notunun 2002'den bu yana tam 6 kadem arttığına dikkat çeken Mehmet Şimşek, şunları söyledi: "Bu çok önemlidir. Tabi gönul iserdi ki Türkiye bütün kredi derecelendirme kuruluşları tarafından 'yatırım yapılabilir' kategoride değerlendirilip ona göre not verilsin. Ben inaniyorum ki yakında o da olacak. Yavaş yavaş oraya epey yaklaştık. Zaten bir tane ajans Türkiye'yi 'yatırım yapılabilir' kategoride değerlendiriyor."

Arap Baharı'nın uzun vadede hem Türkiye hem de bölgenin hayrına olduğunu belirten Mehmet Şimşek, "Biz bütün Arap ülkelerindeki kardeşlerimizin demokrasi, temel hak ve özgürlük istemlerini güçlü bir şekilde destekliyoruz. Kaynakların uzun vadede halk icin doğru alanlarda harcanması anlamında, bu ülkelerin daha istikrarli ve daha demokratik olması anlamında Arap Baharinin çok güçlü trend olduğuna ve katkıda bulunacağına inanıyoruz." dedi. Bakan Şimşek, bu sürecin kısa vadede yol açtığı jeopolitik gerginlikler Türkiye'ye yansısa da uzun vadede büyük avantajlar sağlayacağını dile getirdi. Şimşek, "Çünkü Türkiye güçlü bir ülke, rekabetçi bir ülke. Eğer bölgemizdeki ülkeler istikrarlı olup refahlarını artırırlarsa bundan en çok Türkiye faydalanacaktır." diye konuştu.

 

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler