YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye bu yolla 13 milyar dolar kazanacak
Türkiye bu yolla 13 milyar dolar kazanacak
09 Şubat 2016 07:32
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım havaalanlarının uzun vadeli kiraya verilmesi sonucu devletin 13 milyar dolar kar edeceğini açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Ulaştırma, Denizcilik, ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bakanlık sayısı ile ilgili soruya, "Bakanlıklar sayıları, görev alanları ile ilgili farklı yapılar var. Bazen iki, bazen üç bakanlık olabiliyor. Bayındırlık, Turizm, Ulaştırma tek bakanlık. Bakanlıkların alt sektörleri ile bağlantı kolay oluyor. Demiryolları, alt yapı hizmetleri ile ilgili karar verdiğimiz zaman bunun arka planı var. Eş zamanlı olarak yapılması gerekiyor" yanıtını verdi.

'DEVLETİN ELDE EDECEĞİ MİKTAR 13 MİLYAR DOLARDIR'

Yap-işlet-devret modeliyle verilen garantilerle ilgili olarak soruları yanıtlayan Binali Yıldırım, "9 adet yap-işlet-devret projesi gerçekleştirdik. Projeler için verilen yolcu garantilerinden dolayı bu garantileri aşan gelir 414 milyon dolardır. Verilen garantinin doldurulamamasından dolayı 42 milyon dolardır. Projelerden dolayı daha avantajlı durumdadır. Özel sektör tarafından fiili yatırım miktarı 3.5 milyar dolardır. Kapasite tutarı 150 milyon yolcudur. Bütün havaalanları devlete dönmüş, uzun süreli kiraya verilmiştir. Bu kiralamalardan dolayı devlete dönecek para 8,5 milyar dolar. Ayrıca KDV olarak elde edilen gelir 1,5 milyar dolardır. Devletin elde edeceği toplan miktar 13 milyar dolardır" dedi.

'9 BİN KİLOMETRE YOLU TAMAMLADIK'

Demiryollarını da özel sektöre açacaklarını ifade eden Bakan Yıldırım, 'Daha fazlasını başarmalıydık. Kanada'da demiryollarını herkes kullanabiliyor. İkincisi de yollarımızın sağlıklı işletmeciliğe hazır olmadığıdır. 9 bin kilometrelik yolu tamamladık. Demiryollarını da özel sektöre açacağız' şeklinde konuştu.

'TEMYİZ SÜRESİ SONUÇLANMAMIŞTIR'

Türk Telekom'un Türksat'a bedel ödemesi gerektiği yönündeki frekans aralığı raporu üzerine dava açıldığını belirten Yıldırım, bilirkişilerin aleyhte rapor verdiklerini ifade etti. Yıldırım, "Dosya müdafaalı olarak temyiz edilmiş. Temyiz süresi sonuçlanmamıştır" ifadelerini kullandı.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler