YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye bu alanda Avrupa'nın zirvesinde
Türkiye bu alanda Avrupa'nın zirvesinde
09 Mart 2013 11:26
Binali Yıldırım, Türkiye'nin 2012 sonu itibarıyla, kişi başı 291 dakika ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresi ve toplam 175 milyar adet kısa mesajla Avrupa'nın zirvesinde yer almaya devam ettiğini belirtti.

 

Bakan Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, bilişim sektöründe 2012 yılı değerlendirme raporunu açıkladı.
 
Sektörde 2012 yılında önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Yıldırım, 2011'de 40 milyar dolar olan sektör büyüklüğünün 2012'de 44 milyar dolara, geniş bant internet abone sayısının 14 milyondan 20 milyona, mobil abone sayısının 65 milyondan 68 milyona, 169 milyar dakika olan toplam ses trafiğinin de 190 milyar dakikaya yükseldiğini bildirdi. Toplam ses trafiğinin yaklaşık 170 milyar dakikasının mobil hatlardan gerçekleştiğini belirten Yıldırım, ''Bu aylık ortalama 291 dakika konuşmaya tekabül eder ki, bu da bizi mobil telefonla konuşma süresi bakımından Avrupa birincisi yapıyor'' diye konuştu.
 
 
 
''Kısa mesajda da Avrupa birincisiyiz''
 
 
2012 yılında toplam 175 milyar adet kısa mesaj (SMS) atıldığını kaydeden Yıldırım, ''2011'de de SMS'te Avrupa birincisiydik. Bu durum sürüyor. Hem konuşma süresinde hem de SMS'de Avrupa birinciliği Türkiye'nin GSM altyapısının gücüne işaret ediyor. Yıllardır yapılan yatırımlar sayesinde GSM'de Avrupa'nın en iyi altyapısına sahip ülkesiyiz'' dedi.
 
Mobil internet kullanımındaki artışa paralel olarak veri trafiğinin de arttığını vurgulayan Bakan Yıldırım, ''2011 yılında veri gelirleri yüzde 7,3 iken, bu oran 2012'de yüzde 10 seviyelerine çıktı. Bu durum Mobil hatların daha çok veri için kullanılmaya başlandığını gösteriyor. Bu trend önümüzdeki yıllarda da sürecektir'' dedi.
 
 
''İnternet abone sayısı bir yılda yüzde 42 arttı''
 
 
Bundan on yıl önce genişbant abone sayısı 20 bin civarındayken bugün rakamın 20 milyon kişiyi geçtiğini kaydeden Bakan Yıldırım, Türkiye'de internet abone sayısının son bir yılda yüzde 42'nin üzerinde arttığını belirtti. 20 milyon hızlı internet abonesinin 12 milyondan fazlası mobil internet abonelerinden oluştuğunun altını çizen Bakan Yıldırım, ''Yaklaşık 42 milyon 3G abonesinin üçte biri mobil interneti aktif olarak kullanıyor'' diye konuştu.
 
Faturalı abone sayısında önemli artışların yaşandığını, bu durumun sektörün istikrarlı büyüdüğüne ilişkin önemli bir gösterge olduğunu kaydeden Yıldırım, son üç yıl içinde ön ödemeli abone oranının yüzde 80'den yüzde 62'ye gerilediğine dikkati çekti.
 
 
''Bilişim sektöründe 5,7 milyar lira yatırım yaptık''
 
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Elektronik haberleşme sektöründe 2012 yılında yapılan toplam yatırım miktarının 5,7 milyar lirayı aştığını belirterek, şöyle konuştu:
 
''Türk Telekom ve mobil şebeke işletmecileri tarafından yapılan yatırım miktarı 3,7 milyar liraya ulaştı. Söz konusu işletmeciler haricindeki işletmeciler tarafından 2012 yılında yapılan toplam yatırım miktarının ise 2 milyar lirayı aştığını görüyoruz.
 
Sektörde halen 673 yetkilendirme yapılmış durumda. Sabit telefon işletmeciliği, altyapı işletmeciliği, internet servis sağlayıcılığı, uydu platform hizmeti işletmeciliği, rehber hizmetleri gibi bir çok alanda verilen bu yetkilendirmeler 423 işletmeci tarafından tüketiciye sunuluyor.''
 
 
''Pazarda rekabet artıyor''
 
 
Bakan Yıldırım, 2012 yılı verilerin, bilgi teknolojileri ve iletişim pazarında rekabetin giderek arttığını ortaya koyduğunu söyledi. Sabit hat ve internette Türk Telekom ve alternatif işletmecilerin trafik açısından paylarına bakıldığında 2010 yılı başında yüzde 97,3 civarında olan Türk Telekom'un payının 2012 yılı sonunda yüzde 90'lara gerilediğini belirten Yıldırım, ''Mobile doğru giden çağrılar ve uluslararası çağrılarda, Türk Telekom'un payı, 2012 yılı sonuna gelindiğinde yüzde 50 seviyelerine kadar geriledi. Diğer taraftan, sabit genişbant internet pazarında 2011 yılı sonunda yüzde 80 civarında olan TTNet'in pazar payı, 2012 sonunda yüzde 73,6 seviyelerine indi. Dolayısıyla şunu söyleyebilirim ki, önümüzdeki süreçte bilgi ve iletişim sektöründeki büyüme, sürdürülebilir etkin rekabet ortamında sektördeki tüm aktörlerin ve tabii kullanıcıların lehine, istikrarlı bir şekilde devam edecek'' diye konuştu.
 
 
AA
 

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler