YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye 'bravo' dedirtti
Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin krizde ortaya koyduğu modelin ilgi uyandırdığını, politika yapıcılarının övgüsünü kazandığını söyledi.
Türkiye 'bravo' dedirtti
02 Şubat 2011 / 07:52 Güncelleme: 02 Şubat 2011 / 07:55

Şimşek Türkiye’nin gösterdiği bu performansla BRIC’e eklendiği haberini de verdi Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin krizde ortaya koyduğu modelin ilgi uyandırdığını, politika yapıcılarının övgüsünü kazandığını söyledi. Şimşek Türkiye’nin gösterdiği...

İstanbul’da ekonomi basını ile bir araya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gündemdeki gelişmelere ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalardan bazıları: nGoldman Sachs tarafından BRIC’te büyüyen piyasalar diye yeni bir tanım geliştirildi. Dünya ekonomisindeki payı yüzde 1’in üzerinde olan ve dinamizmiyle öne çıkan 4 ülke, Türkiye, Kore, Meksika, Endonezya yeni tanımla BRİC’e eklendi. Bu önemli bir başarı ama zamanlaması Kuzey Afrika’daki gelişmelere denk geldi.

■ Mısır’daki gelişmeler petrol fiyatından dolayı Türkiye adına önemli. Petrolde her 10 dolarlık artış milli gelirin yüzde 0.6’sı kadar cari açık yaratıyor, enflasyonu artırıyor.

■ Londra Newyork’ta 1 trilyon dolar ve üzeri yöneten 340 yatırımcıyla görüştüm. Yine Davos’ta bir araya geldiğimiz politik yapıcılarda modelimiz dikkat çekiyor. Türkiye’ye uzun vadeli bakanlar ‘ya hakkaten bravo size, bizim kaygı alanlarını ciddi şekilde yönetmeye çalışıyorsunuz” diyorlar.

Zerre kadar kaygı yok. Aksine ciddi yükselen bir güven var. Ama günübirlik bakanlar farklı düşünüyor, onlar da az bir kitle değil. nGünübirlik piyasa hareketlerini karar vermede kaynak olarak kabul etmiyoruz.

■ Hızlı toparlanmanın getirdiği riskleri gördük ve o riskleri yönetmeye çalıştık.

■ Piyasaya yönelik spekülatif saldırı için zayıf olmanız gerekir. Bizi şu anda test eden yok. Ortaya koyduğumuz politika çerçevesinden hoşnut olmayanların bir kısmı pozisyonlarını azalttılar.

■ Sovyetler Birliği’nin çökmesinden bu yana dünya siyasi tarihinde en önemli dönemlerden birini yaşıyoruz, kimsenin falcı küresi yok. 8 milyar doların üzerinde sıcak para çıkmış olabilir, bilemiyorum. Dünyada riskten kaçınma başladığı zaman hiç birşeye bakılmaz, ön kapıdan çıkmaya çalışırlar, sonra oturup bakarlar nerede kalıcı tahribat var diye...

■ Merkez Bankası doğrusunu yaptı. Yeniden büyük iniş çıkışları bu ülkede yaşatırsak ciddi bir şekilde istikrarı yakaladığımızı kanıtlayamayız. İlk kez bir hükümet seçim öncesi ciddi bir şekilde ekonomiyi yavaşlatma çabasına girdi.

■ Avrupa’daki sıkıntılar kenar mahallelerinde kaldı. Ama İspanya’nın bankacılık sektöründeki sermaye açığı 20 ile 120 milyar euro arasında olduğuna dair görüşler var. Bankalardaki bu risk gerçekleşirse tabii ki piyasaları fırlatır.


Reylingçilere eleştiri geldi


■ Reyting kuruluşları proaktif olsalardı seçimden önce notumuzu artırırlardı. Biz onlara hikayeyi anlatmaya kalkmasaydık notu bile düşürebilirlerdi, o kadar
uzak\ar.

■ Kriz döneminde yeni müşteriler kazandık. Kira gelir' elde eden vatandaşlarımıza mektuplar gönderdik, siz gelmezseniz biz geliyoruz dedik. 540 bin mükellefimizi listeye ekledik. Dörtten fazla evi olandan başladık, aşağılara inmek için talimat verdik.

■ Davos'ta iken facebook yönetimi geldi, adıma bir şayia açtı. Maliye Bakanı olarak bir başka şahıs sayfa açmış, onu da düzelteceklerine söz verdiler.

■ Biz seçim yılında da bütçe disiplini sağlanabileceğini göstermek \si\yoruz. Biz memleketin menfaatini parti menfaatinin önüne aldık 2008'de parti kapatma davast vardı ve sosyal güvenilk reformunu meclise getirdik.

Benzinde vergi yükü azaldı

Şu anda gündemlerin de yeni tedbir olmadığını belirten Maliye Bakanı Şimşek, denetimi artırmak adına denetim elemanı alımınında limiti kaldırdıklarını açıkladı. Bakan Şimşek benzinde vergi yükünü ayırmadıklarını belirterek "Hatta 2002 yılıyla kıyasladığında vergi yükü azaldı. Kasım 2002'tle 100 liralık benzinin 70'i bize aktarılıyordu, şimdi 63 liraya indi" dedi. Şimşek Türkiye'de bütün dolaylı vergilerin milli gelire oranının yüzde 11 olduğunu, 0ECD ortalamasının ise yüzde 10.8 olduğunu ifade etti. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler