YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye benzinde 55 kuruş fark attı
Türkiye benzinde 55 kuruş fark attı
02 Ocak 2010 08:47
Türkiye benzinde en yakın rakibine 55 kuruş fark attı

Akaryakıta gelen ÖTV zammı ile birlikte Türkiye, dünyanın en pahalı benzinini satan ülke rekorunu, kimsenin yakalayamayacağı bir seviyeye çıkardı. Bütçe açıkları ile boğuşan komşumuz Yunanistan’da bile 1 litre benzinden sadece 1.1 liralık vergi alınırken, Türkiye’de benzinden 2.45 TL vergi alınıyor. 1 litreden alınan vergi, rafineri çıkış fiyatının 2.7 katını geçiyor

Akaryakıt ürünlerine yılın son günü gelen zam büyük tepki çekti. Akaryakıt başta olmak üzere sigara ve içkiye zam geleceği uzun süredir konuşulurken, özellikle akaryakıttaki ÖTV artış oranları herkes için sürpriz oldu. Akaryakıt sektörü, ağırlıklı olarak benzinde yapılacak ÖTV zammının 1 litre benzinin satış fiyatı 3.40 TL seviyesinden 3.50 TL seviyesine yükseltilmesini bekliyordu. Ancak ÖTV artışı 20 kuruş olunca 1 litre benzinin fiyatı da 3.65 TL’yi buldu.

Türkiye yeni vergi artışları ile birlikte akaryakıtta en çok vergi alan ülke pozisyonunu güçlendirdi. Yüzde 65.1 vergi oranı ile Almanya’nın 0.1 puan önünde olan Türkiye, aradaki farkı son zamla birlikte 2 puanın üzerine çıkardı. Almanya’da 1 litre benzinden alınan vergi oranı yüzde 65 olarak belirlenirken, Türkiye’de ise yüzde 67.12’yi buldu.

Fiyat olarak bakıldığında da Türkiye, açık ara Avrupa ve dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülke durumunda. Türkiye’de 95 oktan 1 litre benzinin satış fiyatı 1.69 euroya denk geliyor. Avrupa’da Türkiye’den sonra en pahalı benzini satan ülke Norveç. Norveç’te 1 litre benzin 1.44 euroya satılıyor. Yani Türkiye, en yakın rakibine euro cinsinden 25 cent ya da 55 kuruş fark atmış durumda. Avrupa’da en ucuz benzinin satıldığı ülke ise 1.01 euro ile Polonya olarak dikkati çekiyor. Ekonomik krizin en çok etkilediği ülkelerin başında gelen Polonya’da enerji fiyatları ve dolayısıyla sanayinin tüm maliyetleri artmasın diye benzinin satış fiyatı 1.01 euroda tutuluyor. Türkiye gibi ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da dahi 1 litre benzinin fiyatı 1.07 euro seviyesinde. İspanya’da da 1 litre benzin 1.08 euroya ya da bir başka hesapla 2.32 TL’ye satılıyor. ABD’de ise otomotiv sektöründeki canlılık kaybolmasın diye 1 litre benzin 0.48 euroya satılıyor.

Ya vergiler olmasaydı

Türkiye’de 3.65 TL’ye satılan 1 litre benzinin açılımına bakıldığında 2.45 TL ile en yüksek payı devletin aldığı görülüyor. Türkiye rafineri çıkış fiyatının 2.7 katı vergi koyarak da bir başka rekorun sahibi bulunuyor. Şayet ÖTV ve buna bağlı KDV olmasaydı Türkiye’de 1 litre benzini yaklaşık 1.20 TL fiyatla satmak mümkün olabilecekti.

Şarapta sıfır ÖTV sadece 30 liralık ürünlere yarar

Şarap Üreticileri Derneği Başkanı Güner, kaliteli şarapta ÖTV oranının sıfırlanmasının ithal ürünlere yarayacağını söyledi. Güner, “Türkiye’de tüketimi en fazla olan raf fiyatı 8-12 lira arasındaki şarapların üzerindeki vergi yükü artacak. 30 liralık ürünlerde ise indirim olabilecek” dedi

Şarap Üreticileri Derneği Başkanı ve Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Güner, şarapta ÖTV’yi sıfırlayan, maktu vergiyi artıran düzenlemenin yabancı şaraplara yarayacağını savundu. Güner, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, AB uyum çalışmaları kapsamında kaldırılması beklenen ÖTV’nin sıfırlandığını, sofra şarabına uygulanan maktu verginin ise litrede 1.75 liradan 1.95 liraya çıkarıldığını söyledi.

12 liralıklarda indirim olmaz

Düzenlemenin AB’nin istekleri çerçevesinde hazırlandığını ve Avrupalı şirketlerin iç piyasaya hakim olmasının önünü açacağını iddia eden Güner, “Yeni düzenleme ithal şaraplara ve yüksek kalitede mahzen şarabı üreten yerli üreticilere yarayacak. Türkiye’de tüketimi en fazla olan raf fiyatı 8-12 lira arasındaki şarapların üzerindeki vergi yükü artacak. Bu grupta raf fiyatlarında bir değişim olmayacak. 30 lira seviyesindeki ürünlerdeyse bir indirim görülebilecek” dedi.

Bir süredir yabancı firmaların Türkiye pazarında etkili olmak için çalışma yürüttüğünü, vergilerin bu konuda yerli üreticilere destek sağladığını kaydeden Güner, yeni düzenlemeyle yerli üreticiler için koruma kalkanının kalktığını, birkaç yıl içinde raflarda ithal markaların ağırlık kazanacağını iddia etti.

Vergideki düzenlemenin sevindirici bir gelişme gibi yansıtılmasının yanlış olduğunu dile getiren Güner, “Sadece yüksek kalitede üretim yapan şirketler için olumlu bir haber olabilir. Ancak piyasada kendini yeni yeni tanıtmaya çabalayan Türk şaraplarını zor günler bekliyor. Tüketici ’ithal şarap daha iyidir’ algısı içinde. Katma değerini ülke içinde bırakan ürünlerin ithal ürünlere karşı mücadele verdiği bir sürece giriyoruz” dedi. Güner, yeni düzenlemeyle devletin vergi gelirlerinin artacağını da sözlerine ekledi.

Vatan

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler