YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın: Bankalar mesajı aldı
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın: Bankalar mesajı aldı
23 Nisan 2016 04:40
Merkez Bankası’nın üst bandı yarım puan düşürmesi sonrası bankaların indirimi faiz oranlarına yansıtır mı merak edilirken ilk açıklamayı yapan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı “Bankacılık sektörü gelen sinyalleri dikkatle değerlendirmektedir'' dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Faiz oranındaki düşüş bankalar açısından kısa dönemli fonlama maliyetinde düşüş yönünde bir sinyal veriyor. Bu gelişme aracılık maliyetinin düşmesi açısından çok olumludur” dedi. Merkez Bankasının (MB) faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürmesi kararını ve sektörün ilk çeyrek performansını değerlendiren Aydın, MB'nin faiz kararını olumlu olarak gördüklerini belirterek, “Faiz oranının düşürülmesine ilişkin kararın gerekçelerine katılıyoruz” diye konuştu.

BANKALAR SİNYALİ ALDI

Bankacılık sektörünün Merkez Bankasından gelen sinyalleri dikkatle değerlendirdiğini dile getiren Aydın, bu sinyallerin piyasalara doğru yönde aktarılmasını beklediklerini ifade etti.

Faiz oranındaki indirimin bankalar açısından kısa dönemli fonlama maliyetinde düşüş yönünde bir sinyal verdiğine işaret eden Aydın, “Bu gelişme aracılık maliyetinin düşmesi açısından çok olumludur.

Bu nedenle diğer fon kaynaklarının maliyetinin ve buna bağlı olarak kredi faizlerinin olumlu yönde etkilenmesini bekleyebiliriz. Dikkat çekilmesi gereken diğer önemli husus, finansal aracılık işlemleri üzerindeki yüklerin azaltılmasının da kredi faizlerinde düşüşü daha da olumlu etkileyeceğidir” ifadelerini kullandı.

BU YILA DAHA İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK

Aydın, geçen yıla göre bu yılın daha iyi başladığını ve ilk üç aydaki gelişmelerin de bu yönde olduğunu dile getirdi. Büyümeye ve enflasyona yönelik beklentilerin daha iyi olduğunu aktaran Aydın, geçen yıla göre belirsizliklerin önemli ölçüde azaldığını vurguladı. Hüseyin Aydın, şunları kaydetti:

“Sorunların, devam ettiği küresel piyasalarda kısa dönemde çok hızlı bir iyileşme beklemiyoruz. Buna karşılık Türkiye, makro dengeleri ve proaktif karar alma süreci ile sağlıklı bir yapıdadır. Bu durumun risk primlerine yansımakta olduğunu görüyoruz.”

KREDİLER ARTMAYA DEVAM EDİYOR

“Bütçe disiplini sürerken cari açık önemli ölçüde azalmıştır. Krediler artmaya devam etmektedir” diyen Hüseyin Aydın, Kredilerdeki büyümenin bankacılık sektörünün ekonomik potansiyele ve büyümeye olan olumlu beklentilerini gösterdiğine dikkat çekti.

Aydın, “Bankacılık sektörü piyasalarda ve ekonomide kalıcı istikrardan ve sürekli büyümeden yanadır” dedi. MB Para Politikası Kurulu (PPK) 20 Nisan'da düzenlediği toplantıda, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 10,50'den yüzde 10'a indirmiş, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,50'de ve gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25'te sabit bırakmıştı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler