YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Avrupa’nın en hızlısı
17 Aralık'la başlayan darbe girişimlerine rağmen Türkiye tam 18 çeyrektir büyümesini ara vermeden sürdürüyor. Dün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ilk çeyrekte yüzde 4.3 büyüyerek beklentileri aştı
Türkiye Avrupa’nın en hızlısı
11 Haziran 2014 / 09:05 Güncelleme: 11 Haziran 2014 / 09:09

Türkiye ekonomisi, 17 Aralık sonrası yaşanan gelişmeler, seçim süreci ve makro ihtiyati tedbirlere rağmen yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre 3 aylık büyüme yüzde 4.3 oldu. Ekonomistlerin beklentisi büyümenin yüzde 4’ü aşmayacağı yönündeydi.

TÜİK’e göre takvim etkisinden arındırılmış GSYH ise birinci çeyrekte bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 4.4 arttı. İlk çeyrekte büyümeye en büyük katkıyı kamu harcamaları ve ihracat yaptı. İlk çeyrekte dış talebin büyümeye katkısı 2.7 puan olarak gerçekleşti. Türkiye ilk çeyrekte elde ettiği büyüme rakamıyla 33 Avrupa ülkesi arasında en hızlı büyüyen ülke oldu.

Türkiye ayrıca, 1. çeyrek büyüme verisi açıklanan 19 G-20 ülkesinden de hızlı büyüdü. Türkiye’nin yüzde 4.3’le beklentilerin üzerinde büyümesi, uluslararası birçok yatırım kurumuna da geri adım attırdı. Uluslararası yatırım bankaları Türkiye ile ilgili büyüme tahminlerini yükseltti. Goldman Sachs, Türkiye’nin 2014 için büyüme tahminini yüzde 2’den 3.5’e çıkardı.

JP Morgan 2014 için yüzde 1.9 olan büyüme tahminini 3’e çekerken, Morgan Stanley  de yüzde 2.5’den 3’e çıkardı. Deutsche Bank da Türkiye için büyüme beklentisini yüzde 3’e yükseltti. Bu kuruluşların açıkladığı revize rakamlar Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin akıllara, geçtiğimiz günlerde yaptığı “Standard and Poor’s, Fitch, IMF gibi kuruluşlar, aşağı revize ettikleri rakamları 3. çeyrekte tıpış tıpış yukarı doğru revize edecekler” sözlerini getirdi.

Büyüme devam edecek

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: İlk çeyrek büyüme verileri ve ikinci çeyreğe ilişkin açiklanan güven göstergeleri ile ekonomik veriler bu yıl için orta vadeli programdaki (OVP) büyüme tahmini ile uyumlu. İç talebin görece ılımlı seyrine rağmen ekonomik aktivitenin güçlü gerçekleşmesi; uygulanmakta olan politikalar sayesinde piyasalarda oluşan güven ve istikrar ortamının bir sonucu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Siyasi risk primindeki artışa, parasal sıkılaşmaya ve yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlere rağmen Türkiye ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü. AB’deki toparlanma ile rekabetçi kur düzeyinin dış talebi olumlu yönde etkiledi. ABD ve AB ekonomilerindeki toparlanma, Avrupa Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi dış talep koşullarındaki iyileşmeyi daha da destekleyecektir. Yıl sonu için öngördüğümüz yüzde 4 büyüme hedefi üzerindeki riskler dengelidir.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Bu büyüme rakamları bizi haklı çıkarmıştır. Ekonominin tüm aktörlerini, dinamikle bilen, hisseden bir hükümetiz. Bu doğrultuda 2’nci ve 3’üncü çeyreği de rahatlıkla görebiliyoruz. Allah’a şükürler olsun ki Türkiye büyümesine devam edecektir. Merkez Bankamıza buradan diyoruz ki; ‘ha gayret’. Bir ön görüyle, piyasanın önüne düşerek, faizi aşağıya çekerek, bu riski ortadan kaldıralım.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: Bu başarı, bizim için elbette sürpriz olmadı, çünkü ekonomimiz, tam da bizim daha önce öngördüğümüz büyüme kompozisyonunda yoluna devam ediyor. İlk çeyrekte büyümeye en büyük katkıyı ihracat verirken, net dış ticaretin büyümeye katkısı iç talepten daha fazla oldu.

Erdoğan: 17 Aralık başarıya ulaşsa bu rakamı görmezdik
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bir çok ülke ekonomisinin daraldığı ya da cüzi oranlarda büyüdüğü bir ortamda Türkiye’nin, ilk çeyreğe ait büyüme oranıyla bir kez daha çok farklı konumda olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin 11 yılda 3.5 kat büyüdüğünü belirten Erdoğan şunları söyledi: “Açıklanan büyüme rakamları ilk 3 aya ait.

Yani ekonominin üzerinde 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin olumsuz etkisi vardı. Aynı zamanda bir seçim sürecini yaşıyorduk. Bu olumsuz faktörlere rağmen sanayicimiz, iş adamlarımız, girişimcilerimiz, ihracatçılarımız, esnaf, çiftçi, işçilerimiz morallerini bozmadı. İstikrara inandı, hükümete güvendiler ve Türkiye’yi büyütmeye devam ettiler. 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri eğer başarıya ulaşsaydı, darbeciler eğer istediklerini elde etseydi inanın Türkiye bugün, bu rakamlara ulaşamayacaktı.”

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler