YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye, 241 ülkeyle ihracat yapıyor"
"Türkiye, 241 ülkeyle ihracat yapıyor"
01 Temmuz 2013 07:36
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin şu anda dünyada 241 ülkeye ihracat yaptığını ifade ederek bazı açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin şu anda dünyada 241 ülkeye ihracat yaptığını ifade ederek, "Tek üzüntüm sadece 2 ülkeye ihracat yapamıyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar ihracat yapmadığımız o 2 ülkeye de ihracat yapacağız. Böylelikle dünyada Türk malının giremediği hiçbir nokta bırakmayacağız" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni'ne katıldı. AKİB'de yapılan ödül törenine, Bakanların yanı sıra, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Çiğdem Münevver Ökten ile Ahmet Tevfik Uzun, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer de katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, 152 milyar dolarla kırılan ihracat rekorunda AKİB'in de büyük bir payı olduğunu belirterek, "Geçen yıl yüzde 8.5 pay ile 13 milyar dolardan fazla ihracata imza atmış bulunmaktayız. AKİB çatısı altında bulunan 8 birliğin bu rakamları elde etmede ayrı ayrı payları var. 2012’de yakalanan ihracat rekoru AB'de yaşanan krize rağmen ihracatçılarımızın alternatif pazarlara yönelmesiyle gerçekleşti. 2011’de yüzde 50 olan AB payı yüzde 30’a düşse de geçen yıl ihracatımız yüzde 12 arttı" diye konuştu.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler