YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk üniversitelerinin ilaç devrimi
Bilim dalında Nobel Ödülü'ne aday gösterilen Türk bilim adamı Faruk Durukan ve ekibi müthiş bir başarıya imza attı.
Türk üniversitelerinin ilaç devrimi
15 Ocak 2010 / 08:04 Güncelleme: 15 Ocak 2010 / 08:05

Bilim dalında Nobel Ödülü'ne aday gösterilen Türk bilim adamı Faruk Durukan önderliğinde 25 üniversitenin temsilcilerinden oluşan araştırma grubu, Türkiye'yi ilaç hammaddesinde dışa bağımlılıktan kurtaracak bir başarıya imza attı. Balıkesir Üniversitesi'nde (BAÜ) bir araya gelen kimya uzmanları, aylar süren çalışma sonucu Edremit'teki dünyanın en donanımlı bitki özü üretim laboratuvarlarında, ilaç etken maddesi olarak bilinen 200 çeşit hammaddeyi üretti.

Bu gelişmenin ilaç fiyatlarına olumlu yansıyacağı belirtilirken ilaç sektöründe Türkiye'nin dünya devi ülke konumuna gelmesini de sağlayacağı vurgulandı. BAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen, Türkiye'nin ilaç etken maddesi üretebilir duruma gelmesini büyük bir devrim olarak nitelendirdi.

DÜNYAYI GEÇECEĞİZ

Faruk Durukan da ana amaçlarının Türk Ar-Ge'sini dünyadakilerin üzerine çıkarmak ve ülkenin gün geçtikçe çıkmaza sürüklendiği ilaç sanayindeki zararın önüne geçmek olduğunu söyledi. Üretilen etken maddeler arasında şunlar var: "Borneol, Tuyon, Kafur, Hiperozit, Likopen, Vitamin A ve C, Potasyum."

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler