YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Sağlık-Sen yüzde 12 ek zam istiyor
Türk Sağlık-Sen yüzde 12 ek zam istiyor
06 Aralık 2014 00:45
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahveci: "Enflasyon karşısında eriyen maaşların telafisi için hem de reel gelir kayıplarının önlenmesi için yüzde 12 ek zam istiyoruz'' dedi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Enflasyon karşısında eriyen maaşların telafisi için hem de reel gelir kayıplarının önlenmesi için yüzde 12 ek zam istiyoruz'' dedi.

Kahveci, Polatlı'da sendika üyeleriyle düzenlenen çalışma ve istişare toplantısında yaptığı konuşmada, kamu çalışanlarının enflasyon karşısında ekonomik kayıp yaşadığını öne sürerek, ''Enflasyon 9,15, ortalama memur maaşına yansıma yüzde 5,2, 9,15'ten 5,2'yi çıkartırsanız aradaki fark kamu çalışanlarının kaybıdır.

Emekli ikramiyelerinde, emekli maaşında, alım gücünde kayıp var. Temel gıda maddelerindeki artış yüzde 30 olmuş. Bunların hepsini hesap ettiğinizde kamu çalışanlarına, memurlara ek zam yapılması gerekir. Enflasyon karşısında eriyen maaşların telafisi için hem de reel gelir kayıplarının önlenmesi için yüzde 12 ek zam istiyoruz'' diye konuştu.


Yetkili memur sendikasının hükümetin verdiği rakamdan daha düşük zam istediğini iddia eden Kahveci, şunları söyledi:

"İlk defa toplu sözleşmelerde iktidarın teklif etmiş olduğu bir ücret artışının daha altında bir ücret artışına imza attılar.Hükümetin teklifi 3 3'tü. 3 3 artı enflasyon farkıyla beraber demektir. Bunlar neye imza attılar, 123 liraya imza attılar. Şu an itibarıyla 123 liranın kamu çalışanlarına ortalama maaşına yansıması yüzde 5,2. Eğer 3 3 maaş zammını almış olsaydık.

Hiç müzakere etmeden hükümetin önermiş olduğu rakam kabul edilmiş olsaydı hem emeklilik maaşları hem emeklilik ikramiyesi hem de şu andaki ücretler dahafazla olacaktı. En azından enflasyon karşısında memur yenik düşmemiş olacaktı. Bakın 5,2 ücret artışı, Kamu İstatistik Kurumu enflasyon rakamlarını açıkladı. 9,15. Yıl sonu enflasyonun 2 haneli rakamları geçeceği düşünülüyor. Yani memur nereden bakarsanız bakın yüzde 5'in üzerinde kayıpta."

Tüm sendikaları mitinge davet etti

Kahveci, kamu çalışanlarının taleplerini Ankara'da bir mitingde dile getireceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Yarın itibarıyla Türkiye'yi Ankara'da buluşturuyoruz. Binlerce kamu çalışanı bu taleplerini bir mitingle bir yürüyüşle Türkiye Kamu-Sen'in organizasyonu çerçevesinde dile getirecek. Hepinizi oraya bekliyoruz inşallah. Yürüyüşe Celal Bayar Bulvarı'nda başlayacağız Abdi İpekçi Parkında yürüyüşü bitirip mitingimizi yapacağız. Orada sadece çalışanların yüzde 12'lik zammı gündeme gelmeyecek.

Bu ülkede yaşanan kadrolaşmayı, ötekileştirmeyi, 4C'lilerin durumunu, taşeronlaşmayı, iş kazalarını gündeme getireceğiz. Kamu çalışanlarının bütün sorunları bu etkinlikte paylaşılacak."


AA

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler